Trwa ładowanie...
d1ghx0v

Teleskop Hubble'a zaobserwował wirujący dysk. Nie ma pewności, czym jest

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy zaobserwowali emisję promieniowania podczerwonego z niezwyczajnego źródła. Może wskazywać na zjawiska, których nigdy wcześniej nie zauważono.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Są dwie możliwości
Są dwie możliwości (NASA)
d1ghx0v

Naukowcy sami nie widzą co właściwie zaobserwowali. Jedną z możliwości jest istnienie wokół gwiazdy neutronowej "wirującego dysku pyłowego". Inną teorią jest energetyczny wiatr, który wydobywa się z wnętrza obiektu.

Zespół badaczy z Pennsylvania State University, University Park, Arizona University oraz Uniwersytetu Sabanci w Turcji próbowali przyjrzeć się ewolucji gwiazd neutronowych. Te niesamowicie gęste pozostałości po eksplozji niezwykle masywnych gwiazd są czasami także pulsarami.

Artykuł opisujący badania i jego dwa możliwe wyjaśnienia tego niezwykłego odkrycia pojawił się 17 września 2018 r. w czasopiśmie Astrophysical Journal. "Ta konkretna gwiazda neutronowa należy do grupy siedmiu pobliskich pulsarów rentgenowskich - nazywanych Wspaniałą Siódemką" - mówi Bettina Posselt, profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Pensylwanii.

NASA

"Zaobserwowaliśmy szeroki obszar emisji podczerwieni wokół gwiazdy neutronowej nazwanej RX J0806.4-4123, której całkowity rozmiar przekłada się na około 200 jednostek astronomicznych (około 18 miliardów mil)" - dodaje. To pierwszy raz, kiedy sygnał był widziany tylko w podczerwieni.

d1ghx0v

Jedna z teorii głosi, że może być to tak zwany "dysk awaryjny" materiału, który łączył się z gwiazdą neutronową po supernowej. Drugim możliwym wyjaśnieniem szerokiej emisji promieniowania podczerwonego z tej gwiazdy neutronowej jest "mgławica pulsarowa".

Już niebawem w kosmosie zostanie umieszczony kolejny teleskop, nazwany na cześć Jamesa Webba. Astronomowie korzystając z niego, będą mogli lepiej odkrywać przestrzeń wszechświata i jej zagadki. Teleskop pomoże także lepiej badać zjawiska takie jak to, a także poznać lepiej proces ewolucji gwiazd neutronowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: NASA

d1ghx0v

Podziel się opinią

Share

d1ghx0v

d1ghx0v
Więcej tematów