Teleskop dla początkujących astronomów. Nawet 500 zł

Teleskop dla początkujących astronomów. Nawet 500 zł

Teleskop dla początkujących astronomów. Nawet 500 zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
10.05.2018 12:36

Obserwacja rozgwieżdżonego nieba to przyjemne i wciągające hobby. Wyczekiwanie na odpowiednie warunki, ustawianie sprzętu i śledzenie ciał niebieskich to fascynujące doświadczenie. Jeśli uwielbiasz patrzeć w gwiazdy, teraz masz ku temu lepszą okazję.

Przygotowaliśmy kilka teleskopów oraz lornetek, z pomocą których początkujący astronom może przeprowadzić pierwsze obserwacje nieba. Nawet niedrogi sprzęt pozwoli zobaczyć niesamowite widoki na nocnym niebie.

Od czego zacząć?

Nie potrzeba zbyt wiele, by zacząć przygodę z astronomią, wystarczy nawet dobra lornetka. Przewyższa teleskop pod wieloma względami, przede wszystkim jeśli chodzi o mobilność. Wybierając się za miasto na wieczorne obserwacje, nie trzeba brać ze sobą całego stelaża i nieporęcznych komponentów. Wystarczy dobrej jakości lornetka.

Obraz
© Pixabay.com

Przy wyborze sprzętu trzeba kierować nie tylko powiększeniem, ale i wielkością obiektywu. Parametry te opisuje się skrótowo np. 7 x 50. Oznacza to, że sprzęt oferuje siedmiokrotne powiększenie przy średnicy obiektywu 50 mm. Wielkość obiektywu ma bardzo duże znaczenie przy obserwacji odległych obiektów, gdyż soczewki zbierają więcej światła, a to rzutuje na wyrazistości obrazu.

Wybierając lornetkę trzeba zwrócić również uwagę na szkła. Powinny być okryte warstwą zapobiegającą odblaskom, a jednocześnie oferować jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Jeśli patrząc na jasny obiekt, na przykład bezchmurne niebo lub białą ścianę, obraz będzie nieco przyciemniony, obserwacja nocna będzie nieco utrudniona.

Sprzęt większych gabarytów

Przy wyborze bardziej profesjonalnego sprzętu trzeba zastanowić się nad tym co i gdzie planujesz oglądać. Ogólna klasyfikacja dzieli narzędzia na lunety i teleskopy zwierciadlane.

Najprościej mówiąc, luneta zbudowana jest z obiektywu i okularu. Refraktory charakteryzuje o wiele lepszy kontrast, dzięki czemu nadają się do obserwacji zarówno planet, jak i ciemnej przestrzeni międzygwiezdnej. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku obserwacji w miejscach mocno zanieczyszczonych światłem, czyli na przykład w większych miastach.

Ze względu na swoją konstrukcję, lunety są zdecydowanie mniejsze niż teleskopy zwierciadlane. Są również droższe, dlatego poleca się je głównie doświadczonym obserwatorom. Zwarta konstrukcja sprzętu uniemożliwia dostawanie się kurzu do środka, a więc narzędzie może służyć przez wiele lat.

Obraz
© Pixabay.com

Teleskopy zwierciadlane, zwane również reflektorami, to tańsza alternatywa dla lunety. W ich wnętrzu znajdziesz zwierciadło wklęsłe oraz ustawione pod kątem lustro. Taka budowa pozwala na zamontowanie w nim ciężkiego zwierciadła, które ma większą średnicę. W związku z tym reflektory osiągają znacznie większe rozmiary.

Sprzęt wymaga jednak od użytkowników prowadzenia obserwacji w miejscach możliwie jak najmniej zanieczyszczonym światłem. Niedrogie teleskopy przyzwoitej jakości nadadzą się do oglądania kraterów na Księżycu, zwłaszcza w pierwszej i ostatniej kwadrze, ale i również bardziej oddalonych obiektów. Najpopularniejszymi planetami oglądanymi przez początkujących są Wenus, Jowisz, a także Saturn. Wprawny obserwator nawet przez lornetkę dostrzeże również Ceres, planetę karłowatą między orbitami Marsa i Jowisza, a także największe planetoidy, jak choćby Westę.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)