WP

Telefon, który nie potrzebuje baterii, aby działać. Prototyp robi wrażenie!

Zespół naukowców z University of Washington opracował prototyp telefonu komórkowego, który nie potrzebuje baterii, aby działać. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Telefon, który nie potrzebuje baterii, aby działać. Prototyp robi wrażenie!
(Wired)
WP

Wiecznie rozładowana bateria to jeden z najbanalniejszych, a zarazem najbardziej frustrujących problemów użytkowników smartfonów. Szczególnie, kiedy telefon "pada" akurat w tym momencie, kiedy potrzebujemy go najbardziej. Dlatego zespół naukowców z University of Washington postanowił sprawdzić, czy da się stworzyć telefon, który aby funkcjonować, nie potrzebuje żadnej baterii. Efekty w postaci prototypu robią wrażenie - nawet, jeśli to dopiero początek.

Jak to działa? Urządzenie wykorzystuje zjawisko tzw. rozpraszania wstecznego - badacze określają technologię mianem "backscatter". W uproszczeniu polega to na tym, że telefon jest zasilany przez fale radiowe już obecne w otoczeniu użytkownika. Dzięki temu naukowcom udało się wykonać pierwsze, testowe połączenie głosowe z drugim smartfonem, wyposażonym w system Android. Według nich największym wyzwaniem jest w tym przypadku konwersja naszej analogowej mowy na cyfrową, ponieważ to właśnie ten proces pochłania najwięcej energii. Dlatego z pomocą przyszła technologia nieco starszej daty, stosowana podczas zimnej wojny w urządzeniach szpiegowskich.

WP
The Verge
Podziel się

Dzięki niej udało się zaadaptować rozpraszanie wsteczne do warunków analogowych. W jaki sposób? Sygnał jest transmitowany na nielicencjonowanej częstotliwości do stacji bazowej, a ta z kolei łączy telefon z siecią i dostarcza mu niezbędnej energii. Jedynym problemem jest mały zasięg urządzenia - zaledwie ok. 15 metrów. Jednak badacze już pracują nad jego poszerzeniem.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP