Trwa ładowanie...
d2a4a8r

Tęczowe drzewo? Nawet w Polsce można je wyhodować

Eucalyptus deglupta albo eukaliptus tęczowy. Wielokolorowe drzewo, które wygląda naprawdę bajkowo. Jeśli zaopatrzymy się w sadzonkę lub nasiona, to można posadzić je nawet w Polsce, choć drzewo nie będzie tak duże jak w cieplejszych krajach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eukaliptus tęczowy to bajeczne wielobarwne drzewo
Eukaliptus tęczowy to bajeczne wielobarwne drzewo (YouTube @ TechInsider)
d2a4a8r

To wspaniale wyglądająca roślina. Może mieć nawet 60 metrów wysokości (polskie warunki ograniczają go tylko do 3 metrów). Jej kora mieni się wieloma barwami, ale nie od razu. Małe sadzonki nie wyróżniają się jeszcze niczym szczególnym. Dopiero starsze i masywniejsze drzewa mogą pokazać całą paletę.

Niewielkie sadzonki eukaliptusa tęczowego YouTube @ My Garden Channel
Niewielkie sadzonki eukaliptusa tęczowego (YouTube @ My Garden Channel)

Tęcza jak w bajce

Obok brązów i zieleni zauważymy nawet niebieskie, fioletowe czy czerwone odcienie. Nie jest to powszechna cecha drzew jakie znamy, więc zdaje się jakby wyjęte z filmu animowanego dla dzieci czy jakiegoś impresjonistycznego obrazu.

Czemu eukaliptus tęczowy ma takie właściwości? To sprawka nietypowo odpadającej kory tego eukaliptusa. Fragmenty mogą być na różnym etapie cyklu, a przy okazji odbarwiać się w atrakcyjny dla oka sposób. Jej wewnętrzna część jest jasno zielona, a zewnętrzna najciemniejsza. Po odpadnięciu odsłonięty fragment rozpoczyna drogę przez różne barwy.

Pień dużego okazu eukaliptusa tęczowego YouTube @ Tall Skywalker
Pień dużego okazu eukaliptusa tęczowego (YouTube @ Tall Skywalker)

Eukaliptus, ale nie z Australii

Drzewo pochodzi z północnej półkuli (Filipiny, Papua Nowa Gwinea, Indonezja) i jest tam całkiem dobrze rozpowszechnione. Co ciekawe jako jeden z 4 gatunków eukaliptusa nie występuje w Australii, którą kojarzymy z takim rodzajem roślin. To nietypowe, bo na tym kontynencie jest ponad 700 różnych gatunków eukaliptusów. Cóż, misie koala widać nie zjadają liści z tęczowych drzew.

d2a4a8r

Podziel się opinią

Share
d2a4a8r
d2a4a8r
Więcej tematów