Technologia Polaków chroni pingwiny. To dzięki polskiemu rozwiązaniu mają odpowiednią temperaturę

Technologia Polaków chroni pingwiny. To dzięki polskiemu rozwiązaniu mają odpowiednią temperaturę

Technologia Polaków chroni pingwiny. To dzięki polskiemu rozwiązaniu mają odpowiednią temperaturę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
26.10.2018 14:18, aktualizacja: 27.10.2018 15:45

Mało kto wie, że w odległym od Polski zoo w Pittsburghu znajduje się polskie rozwiązanie, z którego korzystają pingwiny z Antarktydy. Świat naprawdę jest mały.

Zoo w Pittsburghu to ponad 31-hektarowy parku, w którym żyje ponad 4000 zwierząt - w sumie 375 gatunków, w tym 20 zagrożonych lub chronionych. W pittsburskim zoo znajdują się okazy typowe dla sawanny, lasów deszczowych, wysp tropikalnych, ale też Antarktydy. Tę ostatnią grupę reprezentują pingwiny - w pittsburskim zoo jest 17 pingwinów białobrewych i 7 złotoczubych. O ich dobre samopoczucie dba polsko-francuska firma Blulog. A konkretnie ich rozwiązanie monitoringu temperatury.

– System pozwala nam monitorować temperaturę w czasie rzeczywistym i otrzymywać ostrzeżenia za pomocą powiadomień mailowych lub SMS-owych, jeśli temperatura lub poziom wilgotności są poza rekomendowanym zakresem. Bardzo ważna jest też dla nas możliwość zdalnego dostępu do danych w czasie rzeczywistym. Zwiększa to komfort naszej pracy i bezpieczeństwo zwierząt. Jesteśmy w stanie porównać archiwizowane dane z danymi uzyskiwanymi w czasie rzeczywistym i powiązać zachowania zwierząt z trendami środowiskowymi, takimi jak temperatura oraz wilgotność. To naprawdę wiele wnosi do naszych analiz hodowlanych – tłumaczy Stuart Clausen, asystent Kuratora ds. Życia Wodnego w PPG Aquarium.

Jak wyjaśnia Blulog, monitoring jest oparty o dwie technologie: fal radiowych (RF) oraz NFC (wykorzystywanej m.in. do płatności zbliżeniowych smartfonem), co umożliwia automatyczny proces pomiaru. Zebrane przez rejestratory dane są magazynowane najpierw w koncentratorze podłączonym do sieci (urządzenie wielkości routera internetu), skąd trafiają do chmury, a dalej są automatycznie wysyłane do osoby odpowiedzialnej – w tym przypadku opiekunów pingwinów.

Bardzo ważne jest utrzymanie temperatury na wybiegu i w wodzie na poziomie 4-7 °C. Wcześniej wszystkie pomiary i dokumentacja przeprowadzana była ręcznie. Rozwiązanie polsko-francuskiej firmy znacząco ułatwiło i przyspieszyło pracę. A to bardzo ważne, bo dzięki temu można uniknąć wielu chorób pingwinów.

– Pingwiny powinny przebywać w środowisku o wilgotności poniżej 50 proc., a idealnym poziomem jest 40 proc.. Jeśli warunki, w których te zwierzęta żyją przez dłuższy czas nie są dla nich optymalne, czyli np. wilgotność powietrza jest za wysoka, może się u nich rozwinąć infekcja oddechowa zwaną Aspergilozą, czyli ciężkie zakażenie grzybiczne, które może przejść w stan przewlekły, a nawet ciężki – dodaje Stuart Clausen.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)