Trwa ładowanie...
energia

Te nauszniki produkują energię z... ruchów szczęki

Człowiek jest niewyczerpanym źródłem energii, przynajmniej dopóki żyje. A zmyślni naukowcy potrafią wykorzystać to w nawet w takich sytuacjach, jak podczas siedzenia przed komputerem.
Share
Te nauszniki produkują energię z... ruchów szczęki
Źródło: Materiały prasowe
d2jjary

Badacze z Montrealu opracowali nauszniki z paskiem opasującym szczękę noszącej je osoby, które zamieniają żuchwę w tanie źródło energii. Wykorzystywane jest tu zjawisko piezoelektryczności. Pasek wykonano z giętkiego materiału, zwanego piezoelektrycznym kompozytem włóknistym, który potrafi czerpać energię z ruchów szczęki, służąc jednocześnie jako czujnik i przetwornik energii.

Prototyp nie robi wrażenia - to nauszniki wraz z kompozytem, wytwarzające ledwie 1. mikrowatów na minutę. To nie wystarczy nawet do zasilenia inteligentnego zegarka. Na szczęście technologia jest relatywnie tania - do skonstruowania wynalazku wystarczyło 600 dol. A w przypadku produkcji fabrycznej i wraz z rozwojem pomysłu, koszty byłyby znacznie mniejsze. Pytanie, czy ten eksperyment kiedykolwiek doczeka się komercyjnego zastosowania, ale wydaje się to mało prawdopodobne - komu chciałoby się nosić nauszniki na pół głowy, żeby uzyskać odrobinę energii?

Szeroki wybór elektroniki w niskich cenach. Sprawdź najlepsze oferty!

d2jjary

Podziel się opinią

Share
d2jjary
d2jjary
Więcej tematów