Trwa ładowanie...

Tauron usuwa skutki wichur i gradobić

Przeszło 26 tys. gospodarstw na południu Polski nie miało w niedzielny poranek prądu. To skutki silnego wiatru, który w weekend przeszedł nad Polską. Spółka Tauron poinformowała, że do popołudniowych godzin udało się przywrócić zasilanie w 95 proc. gospodarstw objętych awarią.
Share
Wichura uszkodziła wiele linii energetycznych
Wichura uszkodziła wiele linii energetycznych Źródło: Agencja Gazeta
d1ugssv

Prognozy IMGW na weekend się sprawdziły. Były na tyle poważne, że służby uznały za konieczne uruchomienie alertu RCB, który przygotowuje Polaków na zagrażające zdrowiu oraz bezpieczeństwu anomalie pogodowe. SMS-y RCB były rozsyłane do mieszkańców województwa lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz w południowych powiatach województw wielkopolskiego i mazowieckiego.

Tauron: 26 tys. gospodarstw bez prądu

Silny wiatr i gradobicie wyrządziły mnóstwo szkód. TAURON Dystrybucja zanotował ponad 2 tysiące zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii energetycznych. Zniszczenia spowodowały łamiące się drzewa. W niedzielny poranek, do godziny 6:00 prądu nie miało blisko 26 tys. gospodarstw domowych na południu Polski.

d1ugssv

Najgorsza sytuacja była w województwach małopolskim i śląskim, gdzie w sobotnią noc wiało i padało najintensywniej. Tauron do akcji wysłał 220 brygad energetyków. Specjaliści dysponowali ponad 200 pojazdami, w tym 70 pojazdami specjalistycznymi.

Tauron walczy ze skutkami silnego wiatru

W niedzielne popołudnie prądu wciąż nie miało 1,6 tys. gospodarstw domowych, na terenie których Tauron dostarcza energię.

Obecnie brak prądu spowodowany jest anomaliami pogodowymi. Jednak eksperci przewidują, że w przyszłości grozić może nam blackout, jeżeli nie dojdzie do poważnych inwestycji.

d1ugssv

Polska bez prądu. Grozi nam blackout?

Polska wymaga ogromnych nakładów zarówno w budowę nowych jednostek wytwórczych, jak i jeszcze w większej mierze w sieć przesyłową. Jeśli nie zainwestujemy kilkudziesięciu miliardów złotych w ciągu 10-15 lat, to blackouty staną się realnym zagrożeniem - mówił w rozmowie z WP TechJerzy Kurella, były prezes Tauron Polska Energia i ekspert rynku energii elektrycznej z Instytutu Staszica.

d1ugssv

Podziel się opinią

Share
d1ugssv
d1ugssv
Więcej tematów