Trwa ładowanie...
ycipk-1os9fe

Tauron usuwa skutki wichur i gradobić

Przeszło 26 tys. gospodarstw na południu Polski nie miało w niedzielny poranek prądu. To skutki silnego wiatru, który w weekend przeszedł nad Polską. Spółka Tauron poinformowała, że do popołudniowych godzin udało się przywrócić zasilanie w 95 proc. gospodarstw objętych awarią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wichura uszkodziła wiele linii energetycznych
Wichura uszkodziła wiele linii energetycznych (Agencja Gazeta)
ycipk-1os9fe

Prognozy IMGW na weekend się sprawdziły. Były na tyle poważne, że służby uznały za konieczne uruchomienie alertu RCB, który przygotowuje Polaków na zagrażające zdrowiu oraz bezpieczeństwu anomalie pogodowe. SMS-y RCB były rozsyłane do mieszkańców województwa lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz w południowych powiatach województw wielkopolskiego i mazowieckiego.

Tauron: 26 tys. gospodarstw bez prądu

Silny wiatr i gradobicie wyrządziły mnóstwo szkód. TAURON Dystrybucja zanotował ponad 2 tysiące zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii energetycznych. Zniszczenia spowodowały łamiące się drzewa. W niedzielny poranek, do godziny 6:00 prądu nie miało blisko 26 tys. gospodarstw domowych na południu Polski.

ycipk-1os9fe

Najgorsza sytuacja była w województwach małopolskim i śląskim, gdzie w sobotnią noc wiało i padało najintensywniej. Tauron do akcji wysłał 220 brygad energetyków. Specjaliści dysponowali ponad 200 pojazdami, w tym 70 pojazdami specjalistycznymi.

Tauron walczy ze skutkami silnego wiatru

W niedzielne popołudnie prądu wciąż nie miało 1,6 tys. gospodarstw domowych, na terenie których Tauron dostarcza energię.

Obecnie brak prądu spowodowany jest anomaliami pogodowymi. Jednak eksperci przewidują, że w przyszłości grozić może nam blackout, jeżeli nie dojdzie do poważnych inwestycji.

ycipk-1os9fe

Polska bez prądu. Grozi nam blackout?

Polska wymaga ogromnych nakładów zarówno w budowę nowych jednostek wytwórczych, jak i jeszcze w większej mierze w sieć przesyłową. Jeśli nie zainwestujemy kilkudziesięciu miliardów złotych w ciągu 10-15 lat, to blackouty staną się realnym zagrożeniem - mówił w rozmowie z WP TechJerzy Kurella, były prezes Tauron Polska Energia i ekspert rynku energii elektrycznej z Instytutu Staszica.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1os9fe

ycipk-1os9fe
ycipk-1os9fe