Trwa ładowanie...
d1fact7

Tanie telefony z dobrym aparatem. W sam raz na wakacje

Swego czasu utarło się niesłuszne przekonanie, że jakość obiektywów pozostawia wiele do życzenia. Choć faktycznie w wielu przypadkach jest to prawda, to znajdą się również chlubne wyjątki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zrób mnóstwo zdjęć z wakacji
Zrób mnóstwo zdjęć z wakacji (Shutterstock.com)
d1fact7

Jeżeli szukasz dobrego, a przy tym niedrogiego smartfona, którym uwiecznisz najwspanialsze chwile z wakacyjnych wojaży, przetestuj wybrane przez nas modele. Mając taki smartfon pod ręką, możesz zrobić świetnej jakości zdjęcia zarówno za dnia, jak i w nocy.

d1fact7

W czasach ogromnej popularności mediów społecznościowych i błyskawicznego dostępu do informacji posiadanie smartfona z dobrym aparatem jest kluczowe, jeśli chcesz na bieżąco dzielić się ze znajomymi zdjęciami. Niezależnie od tego, czy chodzi o wakacyjny wyjazd, czy spotkanie ze znajomymi, warto mieć pod ręką sprzęt, który zrobi zdjęcia o dobrej rozdzielczości. Nawet niedrogie modele, takie jak Xiaomi Redmi 5 czy 5A mogą pochwalić się aparatem rzędu 12-13 Mpix, który robi przyzwoitej jakości zdjęcia zarówno w dzień, jak i w nocy. Wbudowana pamięć 16 GB pomieści mnóstwo zdjęć i filmów.

Portrait of a blond lady taking a selfie 123RF
Podziel się

Piksele i matryce

d1fact7

Sercem smartfonowego aparatu jest matryca wraz ze światłoczułymi sensorami, a każdy z nich jest powiązany z jednym pikselem obrazu. Innymi słowy każdy megapiksel odpowiada milionowi światłoczułych sensorów umieszczonych na matrycy. Oczywiście rozmiar poszczególnych cząstek ma zasadnicze znaczenie, duża liczba sensorów "upchnięta" na niewielkiej matrycy rzutuje na ich wielkości, a mniejszy sensor przyjmuje o wiele mniej światła. Dlatego przy wyborze smartfona należy spojrzeć nie tylko na liczbę megapikseli, ale również jakość matrycy. W nieco droższych smartfonach takich jak Samsung Galaxy J7 zamontowano jasną matrycę f/1,9.

Smartfon do zdjęć nocnych

Największą bolączką smartfonów wciąż pozostają zdjęcia nocne. Mała ilość światła sprawia, że zdjęcia są niewyraźne, mają przekłamane kolory, wyglądają jak robione w gęstej mgle, a na zaciemnionych częściach zdjęcia pojawia się charakterystyczna "kaszka". Odpowiada za to stopień czułości matrycy na światło, w skrócie nazywany ISO. Zwykle aparat w smartfonie dostosowuje wartość automatycznie, jednak jeśli ręcznie ją zmniejszymy, zdjęcia będą o wiele wierniej oddawać kolory.

d1fact7
Pixabay.com
Podziel się

Jeśli więc dysponujesz dobrym oświetleniem, lepiej zmniejszyć wartość do 100 lub 200. W ten sposób pozbędziesz się szumów. Niektóre smartfony, na przykład Huawei Mate 10 lite w trybie ręcznym pozwala robić zdjęcia nocne w naprawdę dobrej jakości, pod warunkiem, że ustawisz ISO na stosunkowo niskim poziomie, a ekspozycję wydłużysz do kilku sekund. Zdjęcia będą ostre i wyraźne nawet w zamkniętych i zaciemnionych miejscach.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1fact7

d1fact7
d1fact7