Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście - niesamowity film

Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście - niesamowity film

Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście - niesamowity film
Źródło zdjęć: © YouTube / NASA Goddard
16.02.2016 11:55, aktualizacja: 16.02.2016 12:47

Takiego Słońca jeszcze nie widzieliście! Chociaż pierwotnie Solar Dynamics Observatory (SDO) zostało zaprojektowane do pięcioletniej pracy, 11 lutego br. obchodziło już swoją szóstą rocznicę nieprzerwanej obserwacji Słońca. Z tej okazji NASA przygotowała niezwykły film poklatkowy.

Chociaż pierwotnie Solar Dynamics Observatory (SDO) zostało zaprojektowane do pięcioletniej pracy, 11 lutego 2016 r. obchodziło już swoją szóstą rocznicę nieprzerwanej obserwacji Słońca. Z tej okazji NASA przygotowała niezwykły film poklatkowy.

Narzędzie obrazujące atmosferę Atmospheric Imaging Assembly (AIA), które znajduje się na satelicie SDO, co 1. sekund robi zdjęcie Słońca. SDO monitoruje naszą gwiazdę w celu lepszego zrozumienia zjawisk, jakie zachodzą na jej powierzchni m.in. rozbłysków słonecznych czy koronalnych wyrzutów masy. Ten ostatni proces jest o tyle dla nas istotny, że jego skutki są odczuwalne na naszej planecie w postaci burz magnetycznych, które mogą powodować wyłączanie się satelitów, a nawet całych sieci energetycznych. Powyższy film demonstruje ponad rok życia Słońca w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 28 stycznia 2016 roku. Każda klatka reprezentuje dwie godziny. Całość zarejestrowana została w ultrafiolecie dzięki czemu korona słoneczna jest wyraźnie widoczna.

Słońce uformowało się około 4,56. mld lat temu. SDO okrąża Ziemię z prędkością ponad 11 tys. km/h, a Ziemia orbituje wokół Słońca z prędkością prawie 108 tys. km/h. Gwiazda składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kulista, ma średnicę około 1 392 684 km, około 109 razy większą niż Ziemia, a jej masa stanowi około 99,86 proc. całkowitej masy Układu Słonecznego. Około trzy czwarte masy Słońca tworzy wodór, podczas gdy resztę stanowi głównie hel. Pozostałe 1,69 proc. tworzą cięższe pierwiastki, w tym m.in. tlen, węgiel, neon i żelazo.

Na Słońcu obserwuje się tzw. rozbłyski słoneczne. Jest to zespół zjawisk i procesów fizycznych wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze ogromnej ilości energii spowodowany przez proces anihilacji pola magnetycznego (gwałtowna zamiana energii pola magnetycznego na energię termiczną i kinetyczną). Energia ta została wcześniej zakumulowana w polach magnetycznych obszarów aktywnych. Na Słońcu występują też tzw. wybuchy radiowe. Jest to emisja promieniowania radiowego, mająca swe źródła w rozbłyskach i innych zachodzących na Słońcu erupcjach. Gdy materia zostanie wyrzucona w przestrzeń kosmiczną, wzbudza oscylacje w otaczającej plazmie (zjonizowanej materii o stanie skupienia przypominającym gaz). Jony i elektrony zaczynają oscylować z tzw. częstością plazmową. Towarzyszy temu powstanie zmiennych pól magnetycznych.

Stworzenie i przedstawienie modelu Słońca jest niezwykle skomplikowane –. pierwsze próby w tym zakresie podjęto dopiero w latach 80. Wówczas zdołano oszacować jedynie przybliżoną wartość turbulencji – zaburzeń w przepływie energii – mających miejsce w środku gwiazdy. Zjawiska te występują w dwóch skalach: dużej i małej. O ile te pierwsze są łatwe do symulacji, o tyle w przypadku drugich występują z tym spore problemy. Przy czym oba te rodzaje zjawisk są niezwykle ważne dla zrozumienia procesów tworzenia się plam i wybuchów słonecznych.

_ WP / chip / TVN/ Wikimedia _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)