Taki sprzęt dostaną żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej

Taki sprzęt dostaną żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej

Taki sprzęt dostaną żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Bolesław Breczko
08.12.2016 11:28

Na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej MON przeznaczy, w ciągu 3 lat, 3,5 mld złotych. Pierwsze umowy na dostarczenie sprzętu dla nowo powstających jednostek zostały podpisane 7 grudnia. Według Antoniego Macierewicza żołnierze WOT dostaną najnowocześniejszy sprzęt, produkowany przede wszystkim w polskich zakładach. Zgodnie z planem do 2019 roku Obrona Terytorialna ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

1 / 4

1000 dronów bojowych dla WOT w 2017

Obraz
© PAP | Radek Pietruszka

Już w 2017 roku Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają tysiąc dronów bojowych Dragonfly produkowane przez Wojskowy Instytut Technologiczny we współpracy z zakładami Belma z Bydgoszczy i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2.

Dron Dragonfly to lekki (5 kg) bezzałogowiec pionowego startu i lądowanie, który może być przenoszony przez pojedynczego żołnierza. Wyposażony w głowicę bojową może pozostawać w powietrzu przez 15-20 minut i atakować cele oddalone o 10-15 km. Dron może rozwijać prędkość 54 km/h. Dragonfly może przenosić głowice odłamkowo-burzące GO-1 HE i GO-2HE, termobaryczne GTB-1FAE, lub odłamkowo-kumulacyjne GK-1 HEAT, zdolne przebić pancerz o grubości 150-200 mm. Dragofly to maszyna jednorazowego użytku, działa na zasadzie kamikaze.

2 / 4

Polski karabin MSBS 5,56 mm

Obraz
© PAP | Tomasz Waszczuk

Podstawowym uzbrojeniem żołnierzy WOT mają być karabiny MSBS 5,56 mm. Produkowany przez radomską fabrykę Łucznik, Modułowy System Broni Strzeleckiej, to w pełni polska konstrukcja stworzona we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Dzięki modułowej konstrukcji system umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni jak np. karabinu szturmowego z granatnikiem, karabinka ze skróconą lufą (np. do działań antyterrorystycznych w budynkach), karabinka maszynowego i karabinka o podwyższonej celności. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko różne jednostki będą mogły dopasować układ do swoich potrzeb, ale także żołnierze, w obrębie jednej kompanii czy drużyny, będą mogli mieć broń przeznaczoną do różnych zadań. MSBS to sprzęt docelowy, na razie mamy karabinki Beryl, które sprawdziły się w wojskach operacyjnych – mówi gen. Wiesław Kukuła.

Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa: 890 m/s
Energia wylotowa: 1 600J
Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
Zasięg: ~500 m
Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm, wersja bull-pup – 675 mm
Długość lufy: 406 mm
Liczba i skok bruzd w lufie:6/178mm
Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g, wersja bull-pup – 3750 g
Pojemność magazynka: 30 lub 60 naboi

3 / 4

Celowniki i noktowizory dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Obraz
© PAP | Radek Pietruszka

Przemysłowe Centrum Optyki dostarczy wyposażenie o wartości ponad 352 mln zł. Będą to strzeleckie celowniki termowizyjne, gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie oraz lornetki noktowizyjne.

4 / 4

Pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakiet dla WOT

Obraz
© PAP | Radek Pietruszka

Wydatki na obronę terytorialną do roku 2019, kiedy ma ona liczyć 53 tys. żołnierzy, są przewidziane na 3,5 mld zł. Podczas pokazu sprzętu 7 grudnia w Zielonce, gdzie zostały podpisane pierwsze umowy, Antoni Macierewicz przypomniał, że WOT mają dysponować także przenośnymi wyrzutniami rakiet i pojazdami opancerzonymi. Pytany, czy chodzi o lekkie, czy cięższe pojazdy, odparł, że żołnierze WOT będą się poruszać "raczej w lekkich, a w ogóle to raczej na piechotę".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)