Trwa ładowanie...
dbj6a92

Tak wygląda kokpit Concorde'a od środka. Muzeum udostępnia zdjęcie w 360 stopniach

Kilka dni temu legendarny Concorde obchodził smutną rocznicę. 26 listopada minęło 17 lat od ostatniego lotu maszyny. Dziś zobaczyć go można jedynie w muzeach lotnictwa.
Share
Concorde to jedna z ikon lotnictwa
Concorde to jedna z ikon lotnictwaŹródło: Wikimedia Commons
dbj6a92

Ostatni z Concorde'ów wylądował 26 listopada 2003 roku w muzeum Aerospace Bristol mieszczącym się w Filton. Od tego czasu "Alpha Foxtrot" stanowi jeden z głównych eksponatów i umieszczony jest w specjalnie zbudowanym dla niego hangarze. Aktualnie muzeum jest zamknięte ze względu zagrożenia epidemicznego.

W dzisiejszej dobie internetu nie stanowi to jednak bariery, aby zajrzeć do wnętrza samolotu. Na facebookowym fanpage'u muzeum Aerospace Bristol opublikowano zdjęcie przedstawiające kokpit w 360 stopniach. Zostało wykonane przez firmę Vu360 Virtual Tours, na zlecenie władz obiektu. W ten sposób chcieli oddać hołd wycofanej z użycia maszynie.

Na zdjęciu widzimy stanowiska dla dwóch pilotów, oraz bardzo obszerny panel inżyniera. Ten boczny panel jest ogromny i składa się z wielu elementów, podzielonych na odpowiednie strefy. Zadaniem inżyniera było nie tylko obserwowanie wszystkich kontrolek, ale także operowanie niektórymi mechanizmami Concorde'a. Zajmował się między innymi kontrolą paliwa, odpowiadał za tankowanie, hydraulikę czy sterowanie upustem powietrza.

dbj6a92

Zobacz też: Ostatni lot Concorde'a. Dlaczego ikona lotnictwa już nie lata?

Szczegółowe informacje na temat panelu inżynierów lotniczych znajdziecie na stronie Heritage Concorde, poświęconej w całości Concorde'owi. Witryna zawiera pełen opis każdego z elementów samolotu, w tym właśnie kokpitu.

Czytaj także: Naddźwiękowy samolot z pierwszym lotem. To kolejny etap w drodze do superszybkich podróży

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbj6a92

Podziel się opinią

Share
dbj6a92
dbj6a92
Więcej tematów