Tak strzela najpotężniejszy karabin świata

Tak strzela najpotężniejszy karabin świata

Tak strzela najpotężniejszy karabin świata
26.08.2013 11:33, aktualizacja: 27.08.2013 10:12

Powstało ich zaledwie kilka sztuk, a strzał bez osłabiacza odrzutu z pewnością pogruchotałby kości ramienia. Mowa o najpotężniejszym karabinie świata .950 JDJ amerykańskiej firmy SSK Industries. Broń teoretycznie zaliczana jest do karabinów myśliwskich, ale w praktyce używana jest raczej tylko na strzelnicach

Powstało ich zaledwie kilka sztuk, a strzał bez osłabiacza odrzutu z pewnością pogruchotałby kości ramienia. Mowa o najpotężniejszym karabinie świata .950 JDJ amerykańskiej firmy SSK Industries. Broń teoretycznie zaliczana jest do karabinów myśliwskich, ale w praktyce używana jest głównie na strzelnicach.

Powstały zaledwie 3 sztuki tego potężnego karabinu, z czego najlżejsza opcja waży 3. kg, a najcięższa 50 kg. Sprawia to, że do wygodnego i bezpiecznego strzelania konieczne jest zastosowanie ciężkiego i solidnego stojaka albo innego podparcia oraz elementów dodatkowych, jak celowniki itp., które wytrzymają ogromną siłę odrzutu.

Naboje, jakimi strzela .95. JDJ to pociski kalibru 24,1 mm, ważące 230 g. Amunicja wykonywana jest na zamówienie, a jeden nabój kosztuje ok. 40 dolarów (ok. 125 zł). W momencie wystrzału pocisk osiąga prędkość 670 m/s przy energii wylotowej wynoszącej 52450 J. Dla porównania, typowe naboje kalibru 5,56x45 mm używane przez wojska NATO choćby w karabinach M 16 posiadają energię wylotową pocisku rzędu 1600 - 1800 J. Energia kinetyczna pocisku wystrzelonego z karabinu JDJ wystarczy na przebicie kilku stojących jeden za drugim ludzi, ubranych w kamizelki kuloodporne. Powyższe parametry porównywane są z amunicją używaną podczas I Wojny Światowej... przez czołgi. Co więcej, siłę towarzyszącą trafieniu takim pociskiem można porównać do uderzenia przez samochód ważący niecałe 1,5 tony i jadący z prędkością 32 km/h.

Kaliber 0,95. cala normalnie wymusiłby zaklasyfikowanie broni jako "niszczycielskiego narzędzia" (ang. Destructive Device) w myśl prawa USA. Firmie SSK udało się jednak uzyskać w drodze wyjątku klasyfikację tej potężnej broni jako sportowej. W praktyce oznacza to, że w USA może ją kupić każdy, kto ukończył 18 lat. Jedyną przeszkodą może być cena - broń kosztuje około 8000 dolarów (ok. 25 000 zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)