Trwa ładowanie...
d3ffz9w

Tajwan pokazał "niszczyciel lotniskowców". Okręt, który ma zatrzymać Chiny

W 2012 roku Chiny wprowadziły do służby lotniskowiec "Liaoning", dołączając tym samym do grona krajów, które posiadają w swoim arsenale te potężne okręty. W odpowiedzi na ten ruch, marynarka wojenna Tajwanu, który jest w oczywistym konflikcie z obecnymi, chińskimi władzami, zademonstrowała pierwszą z serii kilkunastu korwet rakietowych przeznaczonych do niszczenia lotniskowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajwan pokazał "niszczyciel lotniskowców". Okręt, który ma zatrzymać Chiny
(Ministerstwo Obrony Republiki Chińskiej)
d3ffz9w

Okręt "Tuo Jiang" posiada konstrukcję katamaranu i może rozwijać prędkość do 3. węzłów (ok. 70 km/h). Jednostka o długości 60 m i szerokości 14 m zabiera na pokład 41 członków załogi, a jej zasięg to 2000 mil morskich (ok. 3700 km). Tajwański "niszczyciel lotniskowców", jak lokalna prasa ochrzciła nową jednostkę, wykonany został w technologii stealth, co oznacza, że jest trudnowykrywalny dla radarów.

Tak powstaje nowoczesny okręt wojenny:

Główną broń okrętu stanowią naddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe Hsiung Feng III (HF-3) produkcji tajwańskiej. Pociski te zwróciły uwagę mediów w 2011 roku, gdy Chińczycy transportowali w okolicy Tajwanu kupiony od Rosjan lotniskowiec Varyag, w celu dostosowania go do potrzeb własnej Marynarki Wojennej. Wtedy właśnie władze Tajwanu ogłosiły istnienie nowych rakiet przeciwokrętowych. Co ciekawe, częścią tej informacji był plakat przedstawiający HF-3 z widocznym w tle wybuchającym lotniskowcem, który do złudzenia przypominał zakupioną przez Chiny konstrukcję.

d3ffz9w

Jeszcze w 201. roku tajwański rząd zaaprobował budżet w wysokości 823 mln dolarów, które miały być przeznaczone na budowę 11 korwet rakietowych. Dzisiaj mówi się, że okrętów powstanie co najmniej 12, a zaprezentowany "Tuo Jiang" jest pierwszy i wejdzie do służby już w przyszłym roku.

50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

d3ffz9w

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3ffz9w

d3ffz9w