Trwa ładowanie...

Tajemnicza rzeka pod Grenlandią. Może mieć imponujące rozmiary

Naukowcy uważają, że tajemnicza "Ciemna Rzeka" płynie przez blisko 1000 km pod powierzchnią Grenlandii. Jeśli faktycznie istnieje, rozciąga się aż do fiordu Petermann na północnym zachodzie kraju.
Share
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pixabay
d1gzz26

Najnowsze badania wskazują, że ogromna, podziemna rzeka, zasilana przez topniejący lód może rozciągać się na długość 1000 km. Według Christophera Chambersa z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii istniejąca niepewność co do jej faktycznego stanu wynika ze znacznych luk w danych radarowych z badań lotniczych nad pokrywą lodową Grenlandii. Dzięki tego typu danym naukowcy byli w stanie dostrzec gigantyczny, subglacjalny system dolin rozciągający się poniżej Grenlandii.

Tajemnicza rzeka pod Grenlandią

Jedna z hipotez zakłada, że w systemie dolin może płynąć woda tworząca tzw. "Ciemną Rzekę". Jednak ze względu na luki w danych, nie wiadomo, czy wszystkie doliny są połączone ze sobą i tworzą jedną, ogromną rzekę, czy łączą się tylko niektóre ich odcinki.

- Nie wiemy, ile wody, jeśli w ogóle, przepływa przez doliny i czy rzeczywiście wypływa ona z fiordu Petermann, czy zamarza, czy też ucieka z dolin po drodze – mówi Chambers.

d1gzz26

W najnowszym badaniu, opisanym na łamach "The Cryosphere", Chambers i jego zespół sprawdzali hipotezę, zakładająca, że przez system dolin przepływa jedna, długa rzeka. Zdaniem ekspertów taka możliwość jest prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że wcześniejsza segmentacja widziana w modelu mogła być spowodowana błędnie wprowadzonymi danymi.

W nowym modelu naukowcy założyli, że "Ciemna Rzeka" płynie w nieprzerwany sposób, rozpoczynając swoją gdzieś w centrum lądu. Potwierdzenie tych doniesień wymaga jednak dalszych badań lotniczych i dokładnego mapowania regionu.

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gzz26

Podziel się opinią

Share
d1gzz26
d1gzz26
Więcej tematów