Tajemnicza rzeka pod Grenlandią. Może mieć imponujące rozmiary
Najnowsze badania wskazują, że ogromna, podziemna rzeka, zasilana przez topniejący lód może rozciągać się na długość 1000 km. Według Christophera Chambersa z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii istniejąca niepewność co do jej faktycznego stanu wynika ze znacznych luk w danych radarowych z badań lotniczych nad pokrywą lodową Grenlandii. Dzięki tego typu danym naukowcy byli w stanie dostrzec gigantyczny, subglacjalny system dolin rozciągający się poniżej Grenlandii.
Tajemnicza rzeka pod Grenlandią
Jedna z hipotez zakłada, że w systemie dolin może płynąć woda tworząca tzw. "Ciemną Rzekę". Jednak ze względu na luki w danych, nie wiadomo, czy wszystkie doliny są połączone ze sobą i tworzą jedną, ogromną rzekę, czy łączą się tylko niektóre ich odcinki.
- Nie wiemy, ile wody, jeśli w ogóle, przepływa przez doliny i czy rzeczywiście wypływa ona z fiordu Petermann, czy zamarza, czy też ucieka z dolin po drodze – mówi Chambers.
W najnowszym badaniu, opisanym na łamach "The Cryosphere", Chambers i jego zespół sprawdzali hipotezę, zakładająca, że przez system dolin przepływa jedna, długa rzeka. Zdaniem ekspertów taka możliwość jest prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że wcześniejsza segmentacja widziana w modelu mogła być spowodowana błędnie wprowadzonymi danymi.
W nowym modelu naukowcy założyli, że "Ciemna Rzeka" płynie w nieprzerwany sposób, rozpoczynając swoją gdzieś w centrum lądu. Potwierdzenie tych doniesień wymaga jednak dalszych badań lotniczych i dokładnego mapowania regionu.
Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl