Tablet za 35 dolarów lub jeszcze mniej

Tablet za 35 dolarów lub jeszcze mniej
Źródło zdjęć: © AFP

26.07.2010 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląda jak iPad, a kosztuje 14 razy mniej. Indyjski minister rozwoju zasobów ludzkich Kapil Sibal zaprezentował w piątek prototyp komputera za 35 dolarów z dotykowym ekranem, wyposażonego w system operacyjny Linux. Być może tablet ten będzie jeszcze tańszy

Minister wyraził nadzieję, że urządzenie wejdzie do produkcji w przyszłym roku.

Jeśli rząd znajdzie producenta, tablet stanie się najnowszym wynalazkiem z szeregu "najtańszych na świecie", które trafią na rynek również poza Indiami. Indie mają już samochód Nano za 217. dolarów, filtr do wody za 16 dolarów i przeprowadzają za 2 tys. dolarów operacje na otwartym sercu.

Obraz
© (fot. AFP)

Tablet wyposażony jest w edytor tekstu, czytnik PDF, przeglądarkę internetową. Może być również zasilany energią słoneczną, chociaż ta opcja będzie płatna dodatkowo.

"To nasza odpowiedź na komputer za 10. dolarów z MIT (Massachusett Institute of Technology)" - powiedział w czwartek Kapil Sibal gazecie "Economic Times".

W 200. roku specjaliści z MIT opracowali model laptopa za 100 dolarów z myślą o dzieciach w krajach Trzeciego Świata. Indie uznały go jednak za zbyt kosztowny i zabrały się za opracowanie wersji odpowiedniej do możliwości nabywczych na własnym rynku.

Kiedy prywatny sektor niezbyt skwapliwie zareagował na to wyzwanie, Sibal zwrócił się do studentów i profesorów czołówki indyjskich uniwersytetów technicznych. Tablet został opracowany przez specjalistów z Indyjskiego Instytutu Technologii i Indyjskiego Instytutu Nauki.

Minister ma nadzieję, że ostatecznie uda się sprowadzić koszt najtańszego tabletu świata do 1. dolarów.

Rzeczniczka ministerstwa Mamta Varma powiedziała, że dzięki spadającym kosztom oprogramowania i inteligentnemu projektowi byłaby prawdopodobna cena tego rzędu. Tablet nie ma twardego dysku, wykorzystuje kartę pamięci, podobną do stosowanych w telefonach komórkowych. Również zastosowanie otwartego oprogramowania, jakim jest system Linux, pozwala na oszczędności.

Zainteresowanie produkcją wyraziło już kilka światowych firm, m.in. jedna z Tajwanu, ale żadnych umów na produkcję czy dystrybucję nie sfinalizowano - powiedziała Varma.

Indie zamierzają subsydiować tanie tablety, tak aby cena dla nabywcy w kraju kształtowała się około 2. dolarów.

Komputer na indyjską kieszeń to część ambitnej inicjatywy edukacyjno-technologicznej, która zdąża do zapewnienia szerokopasmowej łączności internetowej 2. tysiącom kolegiów i ponad 500 uniwersytetom w Indiach, co pozwoli na udostępnianie materiałów do nauki w trybie online.

Do tej pory łączność taką ma blisko 8500 kolegiów, a na YouYube i w innych internetowych portalach znaleźć można niemal 500 wideokursów - podało indyjskie ministerstwo.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)