ycipk-40z9w1

Szykuje się istne show na niebie. W grudniu wyjątkowa aktywność

Już niedługo rozpoczyna się szczytowy czas aktywności Geminidów. To najobfitszy i najbardziej wyczekiwany rój meteorów w roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Geminidy zaobserwujemy w dniach 7-17 grudnia.
Geminidy zaobserwujemy w dniach 7-17 grudnia. (Getty Images, Fot: ethan miller)
ycipk-40z9w1

Niedawno mieliśmy okazję obserwować wyjątkowe wydarzeniena naszym niebie, tzw. superksiężyc. Teraz będziemy świadkami kolejnego w tym roku roju meteorytów, czyli spadających gwiazd. Ostatnie z nich, Perseidy, mogliśmy zaobserwować na przełomie lipca i sierpnia, ze szczytowym momentem w nocy między 12 a 13 sierpnia.

Rój geminidów należy do jednego z najbardziej aktywnych i regularnych. W momencie szczytowym swojej aktywności można zarejestrować nawet 120 zdarzeń na minutę.

Geminidy to odłupana pozostałość planetoidy Phaeton 3200, należącej do grupy Apolla. Średnia prędkość obiektów zlatujących na Ziemię to około 35 km/s. To dosyć mało, jak na "spadające gwiazdy". Aktywność Geminidów potrwa od 7 do 17 grudnia.

ycipk-40z9w1

Obserwację można rozpocząć po godzinie 19:00, o ile warunki pogodowe pozwolą. Wzrok kierujcie na wschód. Grudzień, to naprawdę udany czas dla miłośników obserwacji kosmicznych przedstawień.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-40z9w1

ycipk-40z9w1
ycipk-40z9w1