Trwa ładowanie...

Szykuje się istne show na niebie. W grudniu wyjątkowa aktywność

Już niedługo rozpoczyna się szczytowy czas aktywności Geminidów. To najobfitszy i najbardziej wyczekiwany rój meteorów w roku.

Share
Szykuje się istne show na niebie. W grudniu wyjątkowa aktywność
Źródło: Getty Images, Fot: ethan miller
d4fr0lj

Niedawno mieliśmy okazję obserwować wyjątkowe wydarzeniena naszym niebie, tzw. superksiężyc. Teraz będziemy świadkami kolejnego w tym roku roju meteorytów, czyli spadających gwiazd. Ostatnie z nich, Perseidy, mogliśmy zaobserwować na przełomie lipca i sierpnia, ze szczytowym momentem w nocy między 12 a 13 sierpnia.

Rój geminidów należy do jednego z najbardziej aktywnych i regularnych. W momencie szczytowym swojej aktywności można zarejestrować nawet 120 zdarzeń na minutę.

d4fr0lj

Geminidy to odłupana pozostałość planetoidy Phaeton 3200, należącej do grupy Apolla. Średnia prędkość obiektów zlatujących na Ziemię to około 35 km/s. To dosyć mało, jak na "spadające gwiazdy". Aktywność Geminidów potrwa od 7 do 17 grudnia.

Obserwację można rozpocząć po godzinie 19:00, o ile warunki pogodowe pozwolą. Wzrok kierujcie na wschód. Grudzień, to naprawdę udany czas dla miłośników obserwacji kosmicznych przedstawień.

d4fr0lj

Podziel się opinią

Share
d4fr0lj
d4fr0lj
Więcej tematów