Trwa ładowanie...
d1jw5hm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szybkie łącze internetowe do europejskich obserwatoriów na płd. półkuli

Obserwatoria astronomiczne w Ameryce Południowej, z których korzystają europejscy naukowcy, zostały podłączone do szybkiego łącza internetowego. Kabel ciągnie się przez 100 km pustyni Atakama w Chile i dociera do obserwatoriów ESO Paranal i Cerro Armazones
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szybkie łącze internetowe do europejskich obserwatoriów na płd. półkuli
(Kim Steele/Thinkstock)
d1jw5hm

Nowy kabel sieciowy jest częścią projektu EVALSO (Enabling Virtual Access to Latin American Southern Observatories), którego celem jest umożliwienie szybkiego dostępu internetowego do obserwatoriów w Ameryce Południowej. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego.

(fot. Kim Steele/Thinkstock)
Podziel się

Paranal i Armazones to idealne miejsca do prowadzenia obserwacji astronomicznych, gdyż znajdują się wysoko nad poziomem morza, mają czyste niebo i są bardzo oddalone od sztucznych świateł. Ale takie położenie ma też wadę - brak infrastruktury komunikacyjnej. Do tej pory obserwatoria musiały korzystać z połączeń mikrofalowych, aby przesyłać dane naukowe do stacji bazowej w okolicach Antofagasty.

d1jw5hm

Przepustowość łącza radiowego była jednak ograniczona do zaledwie 1. megabitów na sekundę, co jest szybkością zbliżoną do szerokopasmowego łącza ADSL. Tymczasem teleskopy w Obserwatorium Paranal wytwarzają każdej nocy po 100 gigabajtów danych. Łącze osiągnęło swój limit po rozpoczęciu pracy przez teleskop VISTA.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w najbliższych latach planuje instalację na teleskopie VLT instrumentów kolejnej generacji, które będą wytwarzać jeszcze większe ilości danych. Z kolei góra Cerro Armazones zostało wybrana jako miejsce konstrukcji wielkiego, 42-metrowego teleskopu E-ELT, nad zbudowaniem którego obecnie pracuje ESO.

Nowo zbudowane łącze EVALSO ma przepustowość 1. gigabitów na sekundę, co pozwala na przesłanie całego filmu DVD w ciągu sekund. Nowy kabel internetowy został połączony z południowoamerykańską naukową siecią szkieletową (a przez nią z siecią światową), dzięki czemu można przesyłać dane na odległość tysięcy kilometrów dzielących Chile i Europę z prędkością teoretycznie nawet do 1 gigabita na sekundę.

"Jest strategicznie ważne, aby społeczność astronomów w Europie miała najlepszy możliwy dostęp do obserwatoriów ESO: to jeden z powodów, dla których Unia Europejska wspiera rozwój regionalnej, naukowej infrastruktury informatycznej w Ameryce Łacińskiej i łączy ją z siecią GANT i z innym strukturami informatycznymi Unii Europejskiej" - powiedział Mario Campolargo, dyrektor nowych technologii i infrastruktur w Komisji Europejskiej.

d1jw5hm

Projekt EVALSO to efekt współpracy następujących instytucji naukowych: Universita degli Studi di Trieste (Włochy), Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, Ruhr-Universitat Bochum (Niemcy), Consortium GARR (Gestione Ampliamento Rete Ricerca) (Włochy), Universiteit Leiden (Holandia), Istituto Nazionale di Astrofisica (Włochy), Queen Mary, University of London (Wielka Brytania), Cooperacion LatinoAmericana de Redes Avanzasas (CLARA) (Urugwaj) oraz Red Universitaria Nacional (REUNA) (Chile).

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1jw5hm

d1jw5hm
d1jw5hm