Szybciej, dalej, wyżej. Jak uzyskać jeszcze lepsze wyniki w sporcie?

Szybciej, dalej, wyżej. Jak uzyskać jeszcze lepsze wyniki w sporcie?

Szybciej, dalej, wyżej. Jak uzyskać jeszcze lepsze wyniki w sporcie?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | CC0 License
Monika Rosmanowska
18.07.2019 11:22, aktualizacja: 26.07.2019 13:53

Opaski fitness, smartwatche, bezprzewodowe słuchawki – to tylko wybrane gadżety, które zwiększają sportową wydajność. W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie off-roadem zaawansowane rozwiązania wprowadzają też producenci aut.

Niezależnie od tego, na jaką aktywność się zdecydujemy (bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy może off-road), ani jaki jest poziom naszego zaawansowania, na rynku dostępnych jest co najmniej kilka interesujących rozwiązań technologicznych, dzięki którym wybraną dyscyplinę będziemy uprawiać szybciej, lepiej, wydajniej. Przedstawiamy subiektywny przegląd takich akcesoriów sportowych.

Informacje z nadgarstka

Jednym z podstawowych urządzeń dla tych, którzy chcą być fit, jest inteligentna opaska fitness, monitorująca każdą aktywność fizyczną. Przeznaczona nie tylko dla sportowców, ale wszystkich miłośników aktywnego trybu życia. W niewielkiej i lekkiej obudowie (kilkadziesiąt gramów wagi) dopasowanej do nadgarstka kryje wiele funkcjonalności.

Opaska wskaże nam nie tylko godzinę i dystans, ale też liczbę przebytych kroków, spalonych kalorii, pracę serca. Ci, którzy nie potrafią już być offline, na pewno chętnie skorzystają też z opcji powiadomień ze smartfona o przychodzących wiadomościach i połączeniach. Urządzenie monitoruje też nasz sen.

Wybierając opaskę, zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania (materiał, ale też widoczność danych wyświetlanych na ekranie) oraz na odporność na wilgoć - najlepiej, jeśli urządzenie jest wodoszczelne. Bateria na jednym naładowaniu pracuje około tygodnia.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli m.in. Xiaomi Mi Band, Huawei Band Pro, Lamax BFit, Mio MiVia Essential 350, Fitbit Charge, Garmin Vivosport, Garmin Vivosmart czy Samsung Gear Fit.

Więcej niż zegarek

Pozostając przy akcesoriach na rękę, warto też przyjrzeć się smartwatchom, które dziś nie służą już tylko do wyświetlania powiadomień: smsów, e-maili, wiadomości na Facebooku i Twitterze czy przychodzących połączeń, ale monitorują praktycznie każdą aktywność fizyczną użytkownika.

Przykładowo Samsung Gear Sport oferuje m.in. akcelerometr, barometr, żyroskop, pulsometr i GPS. Urządzenie monitoruje kroki, pozwala na zapisywanie pokonanych tras czy zapis zmiany wysokości. Jest też wodoodporne, sprawdzi się więc na basenie. A dzięki zainstalowaniu specjalnej aplikacji zmierzy m.in. ilość i rodzaj uderzeń w wodę, liczbę i czas w jakim pokonujemy długość basenu, odległość, którą przepłynęliśmy, tempo, spalone kalorie czy zmiany pulsu.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Huawei Watch GT wyróżnia się z kolei tym, że jego bateria wytrzymuje nawet… kilkanaście dni normalnego użytkowania, a w trybie rejestracji treningu z włączonym GPS i pomiarem tętna – ponad 20 godzin. Urządzenie mierzy tętno, kroki, dystans, czas, liczbę spalonych kalorii i aktualną wysokość.

Na sklepowych półkach można znaleźć więcej modeli w najróżniejszych cenach: Huawei Watch GT Sport, Apple Watch Sport, Garmin Fenix 5, Garmin Vivomove HR, Garett Expert, Suunto 3 Fitness czy FOSSIL Q Explorist.

Odpowiedni rytm

Każdemu biegaczowi przydadzą się też słuchawki, bo nic tak nie wpływa na utrzymanie dobrego tempa, jak energetyczna muzyka. Decydując się na określony model, sprawdźmy jakość dźwięku oraz komfort noszenia. Słuchawki powinny być lekkie, wygodne i nie wypadać z uszu niezależnie od intensywności treningu.

Dobrze też, jeśli są wodoodporne. Swobodę ruchu zapewni łączność bezprzewodowa Bluetooth (na rynku są też dostępne słuchawki całkowicie bezprzewodowe – bateria wystarcza zazwyczaj na kilka godzin). Co ciekawe, niektóre modele wyposażone są w pulsometr czy łączność zbliżeniową NFC, co umożliwia połączenie ich ze smartfonem.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Wybór dostępnych produktów jest ogromny. CA Cambria CA-1718 APT-X, JBL T110 BT, Samsung Level Active, RHA MA650 Wireless, Bose SoundSport Free – to tylko niewielki wycinek rzeczywistości.

Ciekawym rozwiązaniem jest sportowy odtwarzacz w formie bezprzewodowych słuchawek Sony Walkman NW-WS413B. Odporny na wodę, pył i skrajne temperatury. Czas pracy to nawet 12 godzin.

GPS dla wędrowców

Tym, którzy biegają lub wędrują po szlakach za miastem przyda się na pewno nawigacja GPS. Jednym z takich produktów jest Garmin eTrex 10 WW, czyli ręczna nawigacja dla biegaczy, chodziarzy i wędrowców. Urządzenie ma wbudowaną mapę całego świata i precyzyjnie określa lokalizację użytkownika. Wyświetlacz monochromatyczny jest czytelny nawet w pełnym słońcu.

Specjalną nawigację mają też rowerzyści. Mio Cyclo HC wyświetla trasę, a także pozwala na monitorowanie aktywności (mierzy czas, prędkość, odległość, wysokość i liczbę spalonych kalorii).

Poza drogą

Jeśli już mowa o wyprawach za miasto, coraz warto się przyjrzeć sportowi motorowemu, jakim jest off-road, czyli jazda po drogach nieutwardzonych: górach, lasach, poligonach czy specjalnie wybudowanych torach (choć te dwa ostatnie są nie dla amatorów). Pokonywanie podjazdów, rzek czy kałuż błotnych to niezła zabawa i sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Producenci aut terenowych myślą o naszym komforcie, bezpieczeństwie i gwarancji, że zawsze trafimy do celu.

Warto czerpać z ich doświadczeń i np. przypatrzeć się najnowszym rozwiązaniom znajdującym się na pokładzie sprawdzającego się w najtrudniejszych warunkach terenowych SUV-a Jeep Compass z napędem 4x4.

Obraz
© Jeep

Swobodę poruszania się w terenie zapewnia m.in. asystent zjazdu ze wzniesienia oraz 17-calowe obręcze kół z oponami terenowymi. System Active Drive Low 4x4 to pięć trybów jazdy, wybieranych w zależności od podłoża, po którym się poruszamy. Mocno podcięty pas przedni ułatwia najazd na przeszkodę. Samochód zapewnia największy prześwit – 21,6 cm i najlepsze kąty określające przydatność terenową w swojej klasie: kąt najazdu wynosi 30,0 stopni, rampowy 24,4 stopnia, a zejścia 33,6 stopnia.

Wyposażone w system multimedialny Uconnect auto pozwala na bezdotykowe wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje radiowe zapewniają odbiór radia internetowego przez Bluetooth lub podłączenie własnych urządzeń. Na kierownicy znajdują się przyciski sterujące m.in. zmianą stacji radiowej, wyborem utworu czy umożliwiające odebranie i nawiązania połączenia.

Z kolei system nawigacji Uconnect NAV zawsze doprowadzi nas na miejsce. Przejrzysta mapa z trójwymiarowymi obrazami orientacyjnych punktów, modelami miast i cyfrowym obrazem terenu wyświetlana jest na 8,4-calowym dotykowym ekranie LED, a dane możne wprowadzić głosowo.

Obraz z kamery

Ci, którzy chcieliby nagrywać swoje wyczyny mogą się wyposażyć w kamerę sportową. Urządzenie może być na stałe przymocowane do kierownicy w rowerze lub motocyklu, kasku, ale też ubrania. Jest niewielkie, lekkie, wytrzymałe (odporne na uderzenia i wstrząsy) i wodoszczelne. Wśród dostępnych modeli są m.in. SJCAM SJ4000, XiaoYi Yi Lite, XiaoYi Yi 4K Action, SJCAM SJ7 Star, Sony Action Cam FDR-X3000R - taką kamerę (pomimo innych kamer, wbudowanych w samochód, na które niestety nie można nagrywać) przymocujemy też oczywiście do naszego Jeepa.

Jak widać, nowe technologie mogą skutecznie ułatwić nam osiąganie nowych sportowych celów. Z takim wyposażeniem stwierdzenie, że ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia nabiera pełniejszego znaczenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)