Trwa ładowanie...

Szwedzka flota pomyliła łódź podwodną z boją

Wojskowa załoga szwedzkiej łodzi podwodnej błędnie odczytała sygnał, jako obecność obcej łodzi podwodnej w Archipelagu Sztokholmskim. Okazało się, że były to dane wysyłane przez meteorologów do boi pomiarowej.

Share
Szwedzka flota pomyliła łódź podwodną z boją
Źródło: WP.PL
d1qyy66

W wyniku błędnego odczytu sygnału, dokonano po tym zdarzeniu całej operacji wywiadowczej o nazwie "Orzeł". Szef szwedzkich sił zbrojnych Sverker Goeranson ogłosił wtedy, że "niewielki okręt naruszył szwedzkie wody terytorialne".

d1qyy66

Jak podaje teraz gazeta "Svenska Dagbladet", kiedy szwedzka łódź podwodna odebrała sygnał interpretując go, jako obecność naruszającego szwedzkie wody okrętu, tak naprawdę był to komunikat wysłany w kierunku boi przez szwedzki Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny.

Ukryta prawda

Prawdziwe źródło źle odczytanego sygnału zostało odkryte przez szwedzkie władze już w maju 2015 roku. Informację tę otrzymano poprzez analizę danych wykonaną za pomocą okrętu podwodnego z nowocześniejszym sprzętem.

Informacja nigdy nie została ujawniona publicznie, ale przyczyniła się do podjęcia decyzji o zwiększeniu nakładów na obronność szwedzkiego państwa, w tym zakup okrętów podwodnych.

Źródło: dziennik.pl, portalmorski.pl

d1qyy66

Podziel się opinią

Share
d1qyy66
d1qyy66
Więcej tematów