Szwedzi wymieniają karty na wszczepiane czipy

Szwedzi wymieniają karty na wszczepiane czipy

Szwedzi wymieniają karty na wszczepiane czipy
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
06.02.2015 10:17, aktualizacja: 06.02.2015 10:55

Chipy wszczepiane naszym zwierzętom nie są dziś niczym niezwykłym. Ale czy wszczepianie ich pracownikom nie jest przypadkiem przesadą? Zarządcy nowego biurowca w centrum Sztokholmu najwyraźniej uważają, że nie.

Felicio de Costa, właściciel jednej z wielu firm wynajmujących powierzchnie w nowo otwartym biurowcu, codziennie otwiera drzwi przykładając swoją dłoń do czytnika. Jest jedną z pierwszych osób, które postanowiły wymienić elektroniczne karty dostępu na chip RFID wielkości ziarnka ryżu. Wkrótce wszyscy pracujący w mieszczącym inkubator technologiczny biurowcu Epicenter mają mieć możliwość wszczepienia sobie podobnych. Obecnie można dzięki nim otwierać drzwi czy obsługiwać kserokopiarki, w przyszłości zakres ich funkcji ma się zwiększyć - mają na przykład pozwalać na płacenie w lokalnej stołówce.

Za proces implantacji odpowiada sztokholmska grupa bio-hackerów BioNyfiken, której przewodzi Hannes Sjöblad.

- I tak codziennie mamy kontakt z technologią. Tylko że dziś panuje w tej dziedzinie spory bałagan – mamy masę kodów, PIN-ów do zapamiętania. Czy nie byłoby łatwiej, gdybyśmy po prostu mogli przyłożyć rękę, gdzie trzeba? To bardziej intuicyjne - wyjaśnia Sjöblad. Ale ułatwianie pracownikom codziennego życia nie jest jedynym celem grupy BioNyfiken. Sjöblad, który jest przekonany, że ta technologia wejdzie z czasem do powszechnego użytku, roztacza wizje aplikacji mobilnych przyszłości, które pobierałyby dane bezpośrednio z chipów wyposażonych w sensory monitorujące nasze działania. Tłumaczy też, że grupa chce poznać możliwości, jakie dają chipy, zanim na poważnie zainteresują się nimi korporacje czy rządy:

- Chcemy zrozumieć tą technologię zanim wielkie korporacje i rządy stwierdzą, że każdy powinien mieć chip – podatkowy, Google czy Facebooka.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (209)