Sztuczna Inteligencja (AI) będzie mogła przewidywać przestępstwa i internweniować

Strona głównaSztuczna Inteligencja (AI) będzie mogła przewidywać przestępstwa i internweniować
29.06.2016 15:20
Sztuczna Inteligencja (AI) będzie mogła przewidywać przestępstwa i internweniować
Źródło zdjęć: © chip.pl

Czy dzięki oglądaniu seriali sztuczna inteligencja może dowiedzieć się czegoś na temat ludzi? Według naukowców z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory odpowiedź na to pytanie brzmi - tak

Amerykańscy naukowcy stworzyli algorytm, który analizuje wyświetlany obraz, i na tej podstawie uczy się rozpoznawać zachowania ludzi i przewidywać ich zachowania w najbliższej przyszłości. I jest on w tym całkiem dobry - po obejrzeniu sześciuset godzin seriali _ The Office _oraz _ The Big Bang Theory _, sztuczna inteligencja najpierw nauczyła się rozpoznawać uściski dłoni, przybijanie piątki czy pocałunki, a później identyfikować sytuacje, które mogą doprowadzić do takich zachowań.

Oczywiście algorytm nie "rozumie" tego, co właściwie dzieje się w danej scenie. Zamiast tego AI analizuje jej kompozycję i ruchy poszczególnych pikseli, by na tej podstawie zidentyfikować powtarzalne wzorce. Jak ujął to Carl Vondrick, szef tego projektu:

- [AI] wyciąga własne wnioski w oparciu o korelacje pomiędzy obrazem, a możliwymi działaniami.

I jest w tym dobra. Żeby sprawdzić skuteczność opracowanego przez siebie systemu, naukowcy pokazywali algorytmowi pojedyncze kadry z seriali, które nie były wcześniej analizowane przez AI. Okazało się, że w 43 procentach przypadków algorytm poprawnie rozpoznawał sytuacje na nich przedstawione. Wydaje się, że to niewiele, ale w ludzkiej grupie kontrolnej współczynnik ten wyniósł 7. procent, więc amerykańscy naukowcy są zadowoleni z tego, jak radzi sobie ich AI.

Ale nie zamierzają oni na tym poprzestawać. Według naukowców z MIT, ulepszona wersja ich algorytmu mogłaby znaleźć zastosowanie na przykład w kamerach przemysłowych. Sztuczna inteligencja mogłaby rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne sytuacje i odpowiednie wcześniej powiadomić o tym odpowiednie służby. Kolejnym krokiem może być implementacja tego typu algorytmów w robotach, które mogłyby same interweniować w takich sytuacjach.

słk

Polecamy na stronach Giznet.pl: HTC pracuje nad kolejnym Nexusem

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)