System poinformuje cię, które miejsce na parkingu jest wolne

System poinformuje cię, które miejsce na parkingu jest wolne
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

03.02.2012 09:55, aktual.: 03.02.2012 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjscy naukowcy opracowali system informujący w czasie rzeczywistym kierowców o wolnych miejscach parkingowych. System jest oparty na czujnikach bezprzewodowych i nie wymaga specjalnej infrastruktury technicznej – poinformował New Scientist.

Naukowcy z University of Essex z Colchester i inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej Deteq Solutions, pod kierownictwem prof. Johna Bartingtona, skonstruowali urządzenia ważne dla zmotoryzowanych –. czujnik wolnego miejsca parkingowego.

Naukowcy zainstalowali na parkingach tani, bezprzewodowy czujnik małej mocy. Został on zamontowany na niewielkim 7 cm słupku w środku każdego miejsca parkingowego. Czujnik sprawdza, czy dane miejsce jest zajęte czy wolne. Po wykryciu, że miejsce jest wolne, przekazuje sygnał do stacji bazowej, poprzez inne czujniki, aby uniknąć budowy osobnej infrastruktury sieci bezprzewodowej.

Wolne miejsce można zająć albo przez pobranie karty z nadzoru parkingu, zawierającej znacznik radiowy RFID, albo używając specjalnej aplikacji działającej na smartfonie. Aplikacja jest połączona z systemem lokalizacyjnym opartym na GPS i podaje informacje o wszystkich wolnych miejscach parkingowych w okolicy, poprzez zmianę koloru miejsca parkingowego na wyświetlanej mapce. Informacje są podawane w czasie rzeczywistym. Jak powiedział New Scientist Adrian Bone, system może także uprzedzać o parkujących w miejscach niedozwolonych, co powoduje korki.

Nowy system został już przetestowany z pozytywnym skutkiem w Sussex Innovation Centre w Brighton.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)