ycipk-qwztel

Syberyjski kot stracił łapki. Wszczepili mu bioniczne i znów może chodzić

W styczniu temperatury spadły na Syberii spadły do -40 stopni Celsjusza. Niestety, nie wszystkie zwierzęta miały gdzie się ukryć. Jednym z nich był Ryzhik (rudy), który w wyniku odmrożenia stracił wszystkie łapki. Ludzie postanowili mu pomóc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rudy jako pierwszy kot na świecie otrzymał bioniczną protezę
Rudy jako pierwszy kot na świecie otrzymał bioniczną protezę (facebook)
ycipk-qwztel

Rosyjscy weterynarze z miasta Tomsk postanowili pomóc rudemu, który stracił łapki w wyniku odmrożenia. Nie było innej możliwości. Łapy kota musiały zostać amputowane, aby mógł przeżyć. Wszystko przez szybko postępującą gangrenę.

Sztuczne protezy rąk i nóg już nie tylko dla ludzi. Lekarze wykorzystali technologię druku 3D do stworzenia protezy dla rudego kota. W efekcie otrzymał on cztery nowe tytanowe łapki i może znowu chodzić. Wiara w ludzkość przywrócona.

Jak powstały sztuczne łapy dla rudego?

ycipk-qwztel

Przed weterynarzami stanęło nie lada wyzwanie. Czegoś takiego jeszcze nikt nigdy nie robił, musieli więc "robić na ślepo". Lekarze zaczęli od tomografii komputerowej łap kota. Potrzebowali idealnie dopasować uchwyty protez, aby nie powodowały bólu podczas chodzenia.

Następnie za pomocą druku 3D stworzono dwie pary łap dla kota. Uchwyty zostały wykonane z elementów "gąbczastych" tak, aby nie prowadzić do dyskomfortu. Zahaczają one o tkankę kostną łap kota. Efekt takiego połączenia jest bardzo dobry, a na pewno zadowalający. Rudy znowu chodzi, a lekarze zapowiadają pomoc kolejnym zwierzętom.

Czytaj też: Koty znają swoje imiona. Po prostu mają nas gdzieś

ycipk-qwztel

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Wyjątkowa klinika, w której przeprowadzono operację, stara się opatentować swoją technikę. Chodzi o specjalistyczne mocowanie sztucznych kończyn nie tylko dla kotów, ale także dla ptaków. Lekarze pracują też nad sposobami odbudowy dziobów dla papug i kopyt dla bydła.

ycipk-qwztel

Źródło: The Siberian Times

Polub WP Tech
ycipk-qwztel
ycipk-qwztel
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qwztel