Trwa ładowanie...
d1fho1w

Świnoujście. Rozpoczęła się operacja neutralizacji bomby Tallboy

Wojskowi płetwonurkowie rozpoczęli proces wypalania ładunku wybuchowego w brytyjskiej bombie Tallboy znalezionej w porcie w Świnoujściu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płetwonurek Grupy Nurków Minerów 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża
Płetwonurek Grupy Nurków Minerów 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża
d1fho1w

"Postęp prac jest na tyle zaawansowany, że jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji obiektu (wypalania materiału wybuchowego - przyp. red.) już dzisiaj przed południem." - czytamy na profilu fejsbukowym Marynarki Wojennej RP.

W związku z operacją neutralizacji ogromnej bomby ewakuowana została najbliższa okolica portu, a ruch statków został wstrzymany. Początkowo nie było wiadomo, ile czasu potrwa cały proces, a operacja neutralizacji była zaplanowana na cały tydzień.

Już drugiego dnia okazało się, że płetwonurkowie mogą przystąpić do kluczowej części usuwania bomby, czyli fizycznej neutralizacji materiału wybuchowego. Nie oznacza to jeszcze jednak, że proces już jest zakończony, zwłaszcza że w pracy nurkom mogą przeszkadzać pogarszające się warunku pogodowe.

Layer 1

Warunki atmosferyczne mają się mocno pogorszyć, głównie ma być bardzo silny wiatr który ma bezpośredni wpływ na prąd w Kanale i na pracę Nurków. Kolejne dni pogodowo też nie są optymistyczne, obiektu nie można zostawić w takim stanie przygotowania aby ciężka praca Nurków wykonana dotychczas nie poszła na marne.

Marynarka Wojenna RP

Brytyjska bomba Tallboy z czasów drugiej wojny światowej waży ponad 5 ton, z czego prawie połowa (2400 kg) to ładunek wybuchowy TORPEX.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fho1w

Podziel się opinią

Share
d1fho1w
d1fho1w
Więcej tematów