Święto PHP już nie tylko polskie

Święto PHP już nie tylko polskie

Święto PHP już nie tylko polskie
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
04.12.2017 16:30

Społeczność programistów języka PHP stale się poszerza. Na mapie Europy Polska jest tego chlubnym przykładem, bo obok licznych już, działających po sąsiedzku grup niemieckich, to właśnie Polska wiedzie prym na polu integracji środowiska branżowego w regionie, co łatwo zauważyć śledząc aktywność lokalnych grup PHPers w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy na Śląsku. Kto chce się integrować w szerszym gronie, powinien natomiast odwiedzić jedną z większych w Europie konferencji tego środowiska, php Central Europe Conference.

Impreza o tym tytule wystartowała z początkiem listopada w centralnej Polsce w jednym z największych hoteli w kraju – Ossa Congress & Spa koło Rawy Mazowieckiej. PhpCE została utworzona w wyniku połączenia PHPCon Poland oraz Brno PHP Conference. Po sukcesach swoich protoplastów, tytuł ten pojawił się po raz pierwszy, ciesząc się od razu niemałym zainteresowaniem. Nawet perturbacje właściciela hotelu, które stały się znane za sprawą jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, nie stanowiły przeszkody w wykupieniu ponad tysiąca stu wejściówek przed czasem.

Trudno się dziwić: jak magnes podziałały czołowe nazwiska świata PHP, takie jak Sebastian Bergmann czy Derick Rethans oraz rozbudowana trzyścieżkowa agenda, w efekcie dając szeroki wachlarz bez mała pięćdziesięciu sesji wykładowych. Niekwestionowanym atutem agendy okazał się podział ścieżek na stopień trudności. Rozpiętość tematyczna dzięki temu podziałowi poszerzyła się od lekkich tematów dotyczących WordPressa, poprzez frameworki i techniki programowania, do tworzenia rozszerzeń języka czy wreszcie core developmentu PHP.

Konferencja, pomimo imponującej frekwencji zachowała swój integracyjny charakter dzięki strefie chillout urządzonej w bezpośrednim sąsiedztwie sal wykładowych. Sobotni wieczór uświetnił celtycki folk w wykonaniu grupy Carrantuohill.

Kolejna edycja odbędzie się jesienią w Czechach, w hotelu Clarion Congress na praskich Wysoczanach. Dla Polaków będzie to dobry pretekst do odwiedzenia stolicy naszych południowych sąsiadów. 26 października planowany jest całodniowy Dzień Warsztatowy, a sobotę i niedzielę sesje wykładowe.

Szczegóły na temat konferencji pojawią się w pierwszym kwartale 2018 roku na stronie phpce.eu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)