Trwa ładowanie...
ycipk-2igi4v

Superszybki odrzutowiec przyszłości

Podróż z Nowego Jorku do Sydney w zaledwie 2,5 godziny? To nie żart. NASA właśnie ujawniła szczegóły dotyczące budowy naddźwiękowego odrzutowca przyszłości, dzięki któremu będzie to możliwe...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Superszybki odrzutowiec przyszłości
(NASA)
ycipk-2igi4v

Podróż z Nowego Jorku do Sydney w zaledwie 2,5 godziny? To nie żart. NASA właśnie ujawniła szczegóły dotyczące budowy naddźwiękowego odrzutowca przyszłości, dzięki któremu będzie to możliwe.

NASA zamierza budować naddźwiękowe samoloty pasażerskie, które będą latały w ziemskiej atmosferze. W planach ma produkcję maszyn, którymi będzie można bezpiecznie podróżować z prędkością pięciokrotnie przewyższającą dźwięk. Przykładowo pozwoliłoby to skrócić trwający obecnie aż 2. godzin lot z Nowego Jorku do Sydney do zaledwie 2,5 godzin.

(fot. NASA)
Podziel się
ycipk-2igi4v

O tym, że amerykańska agencja kosmiczna nie rzuca słów na wiatr mogliśmy przekonać się, kiedy to eksperymentalny model X-43. pobił rekord prędkości dla samolotów bezzałogowych. X-43A napędzany jest przez silnik strumieniowy wykorzystujący do spalania tlen atmosferyczny. Maszyna zdolna jest przemieszczać się z prędkością blisko siedmiokrotnie większą niż dźwięk. Ponadto NASA zamierza budować statki kosmiczne wielokrotnego użytku, które pozwoliłyby wygodnie podróżować na Marsa.

Prace nad nowym, ponaddźwiękowym samolotem pasażerskim mają przyczynić się do powstania tanich, lekkich, trwałych i odpornych na wysoka temperaturę materiałów. Badania mają trwać trzy lata i kosztować 5 mln dolarów rocznie.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2igi4v

ycipk-2igi4v
ycipk-2igi4v