Superkomputer "Watson" w twoim smartfonie

Superkomputer "Watson" w twoim smartfonie

Superkomputer "Watson" w twoim smartfonie
Źródło zdjęć: © AP
05.05.2014 10:03, aktualizacja: 09.05.2014 09:54

Dzięki odpowiedniej aplikacji można, za pomocą smartfona, zadać pytanie superkomputerowi Watson, który zna niemal każdą odpowiedź - informuje "New Scientist".

W roku 201. zbudowany przez firmę IBM superkomputer „Watson” wygrał amerykański teleturniej „Jeopardy!”, pokonując najbardziej utytułowanych ludzkich uczestników tego rodzaju konkursów.

O ile komputer biorący udział w „Jeopardy”. korzystał z 15 terabajtów RAM i 2880 procesorów, to jego mniejszej wersji wystarcza 256 gigabajtów RAM oraz 32 procesory – ale sprawuje się równie dobrze dzięki lepszej organizacji przetwarzania danych.

Wówczas było to ogromne urządzenie - nowa wersja (Mini-Watson) ma przy podobnych możliwościach wielkość zwykłego komputera. Dzięki temu może być z łatwością instalowana w centrach przetwarzania danych na całym świecie, co pozwoli za pośrednictwem „chmury”. udostępnić jego możliwości użytkownikom telefonów komórkowych.

Do niedawna nie było wiadomo, jakiego rodzaju aplikacje mogłyby najlepiej wykorzystać możliwości Watsona, który potrafi odpowiadać na pytania zadawane głosem. Wykorzystuje połączenie algorytmów do przetwarzania języka naturalnego, wyszukiwania informacji, reprezentacji wiedzy, wnioskowania automatycznego i uczenia maszynowego. Dlatego podczas odbywającego się w lutym Mobile World Congress został ogłoszony konkurs.

Pod koniec kwietnia IBM ogłosił 2. najlepszych pomysłów na aplikacje. Trzy z nich, wybrane do 30 maja będą przez firmę rozwijane – na ten cel przeznaczono 100 milionów dolarów.

Wśród pierwszych beneficjentów jest firma Fluid z San Francisco, pracująca nad aplikacją dla firmy The North Face, która ma ułatwiać wspinaczom dobór optymalnej odzieży i wyposażenia do panujących warunków. Komputer brałby pod uwagę dane dotyczące produktu, opinie użytkowników oraz sieciowych ekspertów.

Zdolność do uczenia się w oparciu różnorodne źródła –. bazy danych, encyklopedie, słowniki, podręczniki, artykuły naukowe - odróżnia Watsona od konwencjonalnych superkomputerów, które po prostu szybko liczą. Jego możliwości znalezienia odpowiedzi są też znacznie większe niż internetowych wyszukiwarek.

Na przykład firma Biovideo z San Antonio w Teksasie chce nauczyć Watsona neonatologii i pediatrii –. tak, aby matka chorego dziecka mogła zadzwonić i spytać o radę. Wcześniej z powodzeniem zastosowano podobną technologię, komputerowo wspomagając leczenie chorych na raka.

Nowojorska firma Ontodia chce, by Watson był przewodnikiem po Nowym Jorku, potrafiącym odpowiedzieć nawet na pytania w rodzaju, „jaki jest przeciętny dochód roczny mieszkańca danego budynku”.

Rosyjska firma Azoft z Nowosybirska chce dostarczyć użytkownikom smartfonów animowanych, inteligentnych awatarów, które można prosić o radę –. na przykład Zygmunta Freuda czy Alberta Einsteina. Watson udzielałby odpowiedzi, opierając się na dorobku uczonych.

Oczywiście najwięcej z proponowanych aplikacji, to programy usprawniające wybór produktów –. jak w przypadku ułatwiającej kupowanie samochodów aplikacji opracowanej przez Activepackets.

Izraelska firma Rumble z Tel Avivu, opierając się na archiwach 10. gazet i encyklopediach opracowała aplikację, która wychwytuje nieścisłe stwierdzenia w medialnych wiadomościach. Podczas czytania na tablecie czy smartfonie pojawia się ikonka, wskazująca, że dane stwierdzenie może być błędne. Wystarczy kliknąć, aby je zweryfikować.

Z kolei 9. Search z Austin w Texasie chce, aby Watson wychwytywał dane z nieoficjalnych firmowych prezentacji i udostępniał je partnerom, klientom i inwestorom, dając pełniejszy obraz sytuacji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)