ycipk-2e1ttn

Superkomputer przewiduje przyszłość, Unia Europejska płaci

Projekt Symulatora Żyjącej Ziemi ma być rewolucją w świecie ekonomii. Na podstawie szeregu różnych źródeł informacji - od statystyk rządowych poszczególnych krajów do tweetów zwykłych obywateli - ma odczytać społeczne trendy i na ich podstawie przewidywać przyszłość (np. ewentualny kryzys). Ile będzie to kosztowało Unię Europejską? Bagatela, miliard euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Superkomputer przewiduje przyszłość, Unia Europejska płaci
(Thinkstockphotos)
ycipk-2e1ttn

Jak wiadomo - ludzie korzystający z sieci społecznościowych to zazwyczaj dominujący przedstawiciele poszczególnych grup społecznych. Są to osoby najbardziej kreatywne i wytyczające kierunek kształtowania się publicznych nastrojów. Między innymi ten fakt chcą wykorzystać twórcy projektu, który gromadząc informacje z setek tysięcy źródeł będzie je przetwarzał dla potrzeb przewidywania zachowań rynków. Stworzy więc w pewnym sensie nowy, miniaturowy świat, który będzie możliwy do odczytania przez analityków.

Oczywiście, aby poradzić sobie z taką ilością danych, należy stworzyć superkomputer, który zdoła je przetworzyć. Ta operacja już się rozpoczęła, a twórcy projektu dodatkowo zaprosili do współpracy 3. największych centrów obliczeniowych na świecie.

Sceptycy przewidują, że nastroje społeczne okażą się zbyt trudne do analizowania nawet dla komputera o największej na świecie mocy. Optymiści wierzą w sukces projektu i odpowiadają, że tak czy inaczej należy zrobić wszystko, aby następny kryzys nas nie zaskoczył.

ycipk-2e1ttn

Problemem jest cena stworzenia Symulatora Żyjącej Ziemi. Miliard euro, to dość wysoka cena za system, którego sukces jest bardzo niepewny. W dodatku to ilość pieniędzy, która dla większości europejskich gospodarek nie jest jedynie "kroplą w morzu potrzeb", a naprawdę sporą kwotą.

Zgarnij super nagrody w naszym konkursie na Facebooku

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2e1ttn

ycipk-2e1ttn
ycipk-2e1ttn