Super akcja! Rozdadzą 700 komputerów z darmowym internetem

Super akcja! Rozdadzą 700 komputerów z darmowym internetem26.11.2013 14:09
Super akcja! Rozdadzą 700 komputerów z darmowym internetem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

700 komputerów z dostępem do internetu do maja 2014 trafi do ubogich
rodzin, osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów z Białegostoku. Miasto rozpoczęło dostarczanie
sprzętu do domów uczestników. Projekt ma zapobiec tzw. wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców.

Do końca tego roku do uczestników projektu dostarczonych zostanie 20. komputerów, kolejne 500 trafi do rodzin do maja 2014 roku - poinformowała we wtorek PAP Urszula Boublej z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Projekt "Cyfrowy Białystok - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Białegostoku" dofinansowany jest z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, budżetu państwa i budżetu Białegostoku. Jego całkowita wartość to blisko 6,4 mln zł.

Projekt przygotowany jest dla 70. uczestników (tyle jest komputerów). Skierowany jest do osób, które nie mają dostępu do internetu, a ich dochody są niskie i uprawniają do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej i rodzinnej.

Do uczestników trafią stacjonarne komputer wyposażone w oprogramowanie i bezpłatny dostęp do sieci internetowej. Boublej powiedziała, że kiedy wszystkie komputery zostaną już dostarczone, rozpoczną się szkolenia z podstaw obsługi komputera, a także warsztaty z edycji tekstu.

Oprócz tego 5. placówek w mieście, przede wszystkim szkoły, gdzie będą odbywały się szkolenia, dostanie w sumie 400 komputerów z dostępem do internetu. 50 innych placówek ma zostać podłączonych do sieci, już bez dostarczenia komputerów. Boublej powiedziała, że część komputerów trafiła już do szkół.

Według założeń projektu zdecydowana większość komputerów u osób indywidualnych będzie miała zasięg i dostęp do bezpłatnej sieci, stworzonej na potrzeby szkół i innych placówek w nim uczestniczących.

Jak mówił wcześniej PAP dyrektor departamentu informatyki w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Krzysztof Lachowski, dla części uczestników projektu konieczne będzie zapewnienie dostępu do internetu z innego źródła, np. od dostawcy komercyjnego (pieniądze na to są w programie). Według jego szacunków może to dotyczyć ok. 2. proc. uczestników projektu.

Uczestnicy będą mogli użytkować komputery do zakończenia projektu, do maja 201. roku. Co stanie się ze sprzętem dalej, na razie nie wiadomo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)