Sukces Polaka. Stworzył pierwszy na świecie niezniszczalny materiał

Sukces Polaka. Stworzył pierwszy na świecie niezniszczalny materiał

Sukces Polaka. Stworzył pierwszy na świecie niezniszczalny materiał
23.07.2020 11:54, aktualizacja: 23.07.2020 13:43

Ogromny sukces Stefana Szyniszewskiego. Polak stanął na czele zespołu, który opracował pierwszy na świecie niezniszczalny materiał. Proteus - bo tak został nazwany, może zostać wykorzystany m.in. do celów militarnych.

Stefan Szyniszewski, adiunkt mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii w Durham, stanął na czele zespołu, który w laboratoriach brytyjskiego Uniwersytetu Durham oraz niemieckiego Instytutu Fraunhofera opracował materiał Proteus, którego nie da rady przeciąć. Jednym z celów projektu, było wykorzystanie go m.in. do produkcji zabezpieczeń antykradzieżowych dla rowerów.

Wiadomo już, że jednoślady nie będą jedynymi beneficjentami wybitnego pomysłu. Niezniszczalny materiał może znaleźć zastosowanie m.in. w armii. Zdaniem ekspertów, znakomicie sprawdziłby się jako element opancerzenia współczesnych żołnierzy.

Materiał to w rzeczywistości aluminiowa struktura powstała z połączonych ceramicznych kulek. Ma jedynie 15 procent gęstości stali. Szyniszewski przyznaje na łamach "Scientific Reports", że materiał jest niezniszczalny tylko w określonych warunkach (nie da się go przeciąć szlifierką kątową, wiertarką czy piłą). - To jakby ostrzem szlifierki przejechać przez galaretkę, w której zatopiono twarde bryłki. Ostrze na nie trafi, gdy będzie się zagłębiać, a sama galaretka zacznie wibrować w sposób, który uniemożliwi dalsze cięcie - tłumaczy.

Naukowcy przyznają, że inspiracją była dla nich struktura skórki grejpfruta, a także twarde jak skała i odporne na pękanie, skorupy mięczaków aragonitowych.

Polak dodaje, że ceramiczne kulki osadzone w elastycznym materiale wykonane są z niezwykle drobnych cząstek, które usztywniają się i opierają np. wiertarce podczas cięcia z dużą prędkością. - Dzieje się to w taki sam sposób, w jaki oparłby się worek z piaskiem i zatrzymałby pocisk przy dużej prędkości - tłumaczy.

Naukowiec przyznaje, że materiał może znaleźć swoje zastosowanie w branży bezpieczeństwa i ochrony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)