Trwa ładowanie...

Studiujesz? Nie zapomnij o zabezpieczeniu!

Prawdopodobnie żaden współczesny uczeń czy student nie wyobraża sobie życia bez smartfona lub tabletu podłączonego do sieci. W jaki sposób korzystać z sieci bezpiecznie, nie narażając się na infekcje, kradzież danych czy tożsamości? Eksperci ds. bezpieczeństwa Eset przygotowali kilka rad, które podpowiadają, jak zmniejszyć ryzyko kradzieży urządzeń mobilnych oraz wyeliminować niebezpieczeństwo utraty poufnych danych.
Share
Studiujesz? Nie zapomnij o zabezpieczeniu!
Źródło: zdjęcie producenta
d2aogzp

Dzieci i młodzież są aż 3. razy bardziej narażeni na kradzież tożsamości w sieci niż dorośli – tak przynajmniej wynika z raportu Child Identity Theft przygotowanego przez AllClear ID. Na ryzyko kradzieży danych i tożsamości zwracają uwagę także eksperci, którzy przypominają, że informacje mogą wyciec z danego urządzenia m.in. na skutek kradzieży samego sprzętu albo infekcji. Oto kilka rad specjalistów Eset dla uczniów i studentów, których stosowanie pozwala skuteczniej chronić dane zapisane na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

*• Zabezpiecz swój sprzęt *

Nie zostawiaj laptopa lub telefonu niezabezpieczonego hasłem i bez nadzoru, zwłaszcza w miejscach publicznych (biblioteka, sala wykładowa, korytarz) –. zwiększasz w ten sposób ryzyko kradzieży. Jeśli zabierasz na uczelnię swój laptop, zadbaj, by trafił do torby, która zabezpieczy go przed przypadkowym uszkodzeniem.

d2aogzp

• Zainstaluj aplikację, która zlokalizuje skradzione urządzenie

Zainstaluj aplikację, która w razie zgubienia lub kradzieży urządzenia pomoże je odnaleźć. Tego typu funkcjonalności udostępniają wybrane pakiety bezpieczeństwa, wyposażone w tzw. Anti-Theft (taką funkcjonalność udostępniają aplikacje dla komputera i urządzeń mobilnych wielu firm). Warto również zaszyfrować pliki znajdujące się na urządzeniu.

• Strzeż danych

Pułapki phishingowe oraz zagrożenia wykradające dane użytkownika to nic nowego –. niezależnie od tego, czy dotyczą komputerów czy urządzeń mobilnych. Przed phishingiem najczęściej chroni zdrowy rozsądek i czujność użytkownika. Ochronę można jednak wzmocnić, instalując aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł np. z Google Play.

d2aogzp

• Ostrożnie z publicznymi sieciami Wi-Fi

Nigdy nie możesz być do końca pewien, kto jest właścicielem darmowej sieci Wi-Fi, do której chcesz się podłączyć. Nie wiesz także, jakie zamiary mają pozostali użytkownicy tej sieci. Dlatego, korzystając z otwartej sieci Wi-Fi, nigdy nie loguj się w serwisach, które nie szyfrują komunikacji. Jeśli musisz połączyć się z publiczną siecią, wykorzystaj ją raczej do przejrzenia stron WWW z aktualnościami z kraju i ze świata i zrób to tylko za pośrednictwem urządzenia zabezpieczonego stosownym programem ochronnym.

Ochronę danych i prywatności wspomagają rozwiązania ochronne –. pakiety bezpieczeństwa, w tym również mobilne, programy antywirusowe i antyspyware. Zanim kupisz pełną wersję, przetestuj, czy dany program spełnia Twoje oczekiwania. Większość producentów udostępnia na swoich stronach bezpłatne wersje testowe.

Laptopy - duży wybór, atrakcyjne ceny. Kliknij i się przekonaj >>

d2aogzp

Podziel się opinią

Share
d2aogzp
d2aogzp
Więcej tematów