Trwa ładowanie...
dcmf4tn

Studenci Politechniki Wrocławskiej budują robota

Studenci budują golema - informuje Politechnika Wrocławska, chociaż tak naprawdę budują androida, czyli robota opartego na ludzkiej anatomii, ze sztucznymi kośćmi i mięśniami. Nie zmienia to faktu, że przedsięwzięcie jest imponujące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci Politechniki Wrocławskiej
Studenci Politechniki Wrocławskiej (Politechnika Wrocławska)
dcmf4tn

Inspiracją dla Łukasza Koźlika, studenta Wydziału Mechanicznego, do stworzenia "golema" było odnalezienie u znajomego artysty książki "50 robotów. Rysuj i maluj" Keitha Thompsona.

- Natrafiłem tam na ilustrację nogi obleczonej w sztuczne mięśnie. I to było to! Od razu wiedziałem, że chcę się tym zająć – opowiada Łukasz Koźlik.

W pracy nad robotem pomaga mu Amadeusz Świerk z Wydziału Elektroniki. Poznali się podczas spotkania, na które zaprosił ich wspólny kolega.

- Łukasz, przyszedł z reklamówką, z której wyjął wyrzeźbioną i zespawaną rękę. Do niej poprzyczepiane były strzykawki z płynem hamulcowym poruszającym mięśnie. Nie było tam żadnej automatyki. Działało, ale było bardzo topornym rozwiązaniem. Mimo to robiło wrażenie – opowiada Amadeusz.

Politechnika Wrocławska
Podziel się

Łukasz szuka odpowiedzi na pytania związane z "golemem" w każdym możliwym miejscu. Jedną z większych trudności do pokonania była choćby kwestia przyczepów ścięgien, które często się zrywały. Student zwrócił się więc o pomoc do jednego z profesorów na Uniwersytecie Medycznym, a ten zaprosił go do prosektorium. Konstruktor był tam kilka razy, by dokładnie przyjrzeć się całej anatomii człowieka: od kości, przez ścięgna, po mięśnie, tłuszcz i skórę. Po latach prób i stworzeniu 50 prototypów "golem", a w zasadzie jego ręka (pokryta lateksową skórą przypominającą ludzką – choć jeszcze w fazie udoskonalania), może np. podnieść kombinerki ze stołu i odłożyć je.

dcmf4tn

– Na razie każdą taką komendę musimy wpisać ręcznie do komputera. Docelowo chcemy jednak, żeby robot się uczył, kopiując ruchy człowieka, które wcześniej zarejestruje zamontowana w nim kamera – podkreśla Amadeusz.

Studenci podkreślają, że pracują nad konstrukcją, która może wyręczyć człowieka w trudnych warunkach. Mogłaby więc sprawdzić się tam, gdzie środowisko jest skażone albo nie ma tlenu - np. pod wodą albo idąc dalej - w kosmosie.

Politechnika Wrocławska
Podziel się

- Jeśli chcemy, by praca nad nabrała rozpędu, musimy zatrudnić kilku pracowników – opowiada Łukasz. – Już teraz potrzebujemy programisty programującego wysokopoziomowo. Na razie możemy zaproponować tylko wspólną pracę w ramach rozwijania hobby, tak jak działamy obecnie my. Jeśli ktoś jest chętny, by razem z nami tworzyć Golema, zapraszamy.

dcmf4tn

Postępy w pracach nad robotem można śledzić na Facebooku () Konstruktorzy opowiadają tam o rozwiązaniach, nad jakimi pracują i dzielą się problemami, z którymi przychodzi im się mierzyć.

Chociaż powyższa informacja, którą opublikowała Politechnika Wrocławska mówi o golemie, to studenci budują w najlepszym wypadku androida, czyli humanoidalnego robota. W praktyce zbudowali dopiero jedynie rękę. Dla rozróżnienia robota od golema od androida i od cyborga prezentujemy skrócony przewodnik:

Robot - urządzenie mechaniczne wykonujące, automatycznie zaprogramowane wcześniej czynności.
Cyborg - organizm (człowiek ale nie tylko) z elementami mechanicznymi zastępującymi narządy organiczne (np. robotyczna ręka Luke's Skywalkera).
Android - Sztucznie stworzona istota przypominająca z wyglądu człowieka. Może ale nie musi być robotem.
Golem - istota przypominająca czlowieka, ulepiona z gliny pozbawiona duszy i wolnej woli. Występuje w m.in biblii.

dcmf4tn

Podziel się opinią

Share

dcmf4tn

dcmf4tn