Stephen Hawking opracował formułę zwycięstwa na mundialu

Stephen Hawking opracował formułę zwycięstwa na mundialu

29.05.2014 11:31, aktualizacja: 29.05.2014 12:25

Co decyduje o zwycięstwie drużyny piłkarskiej na mistrzostwach świata? Przygotowanie zawodników? Doświadczenie trenera? A może wysokość nad poziomem morza i czas rozpoczęcia meczu? Odpowiedzi na te pytania zdecydował się poszukać Stephen Hawking.

Obraz
© (fot. 2014 AFP)

Słynny fizyk został poproszony przez serwis bukmacherski Paddy Power o oszacowanie szans reprezentacji Anglii na tegorocznych mistrzostwach świata w piłce nożnej. Podszedł on do zadania nad wyraz poważnie, opracowując szereg formuł matematycznych. Uwzględnił w nich czynniki, mające wpływ na wynik meczów, w których udział bierze drużyna Roya Hodgsona. Przy okazji przyjrzał się także sposobom wykonywania rzutów karnych, odnajdując najskuteczniejsze podejścia. W swoich obliczeniach wykorzystał dane ze wszystkich turniejów od 1966 roku. Wnioski, do których doszedł, okazują się miejscami zaskakujące.

Według Hawkinga czynniki, mające wpływ na wynik meczu, można podzielić na kilka kategorii: środowiskowe, psychologiczne, polityczne i taktyczne. I tak, zaczynając od pierwszej z nich, drużyna angielska okazuje się bardzo silnie reagować na temperaturę. Według zbadanych przez fizyka danych wystarczy zaledwie jej 5-stopniowy wzrost, by zmniejszyć szanse zwycięstwa o 59 procent. Podobnie istotne znaczenie ma wysokość nad poziomem morza i czas rozpoczęcia meczu. _ Nasze szanse na zwycięstwo zwiększają się dwukrotnie, kiedy gramy poniżej 500 metrów nad poziomem morza. Rosną również o 1/3, gdy rozpoczynamy mecz o trzeciej po południu czasu lokalnego _ – stwierdził fizyk. Wśród czynników psychologicznych Hawking wymienia kolor koszulek i stosowaną przez drużynę formację. Okazuje się, że angielska reprezentacja radzi sobie lepiej w czerwonych strojach. _ Niemieccy psychologowie odkryli, że czerwony ubiór zwiększa pewność siebie drużyny, sprawiając jednocześnie, że jest postrzegana przez przeciwników jako bardziej
agresywna i dominująca _ – powiedział. Za najbardziej psychologicznie pozytywną dla drużyny formację uznał zaś 4-3-3 (co jest również czynnikiem taktycznym).

Jeżeli zaś chodzi o czynniki polityczne, to bardzo duże znaczenie ma zarówno narodowość sędziego jak i kraj, w którym odbywa się mecz. To drugie już się raczej nie zmieni, ale angielska drużyna może przynajmniej po cichu liczyć na europejskiego sędziego. Szczególnie w swoim meczu z Urugwajem 19 czerwca. Arbitrzy z naszego kontynentu są bowiem, jak mówi Hawking, bardziej skłonni do akceptowania angielskiego stylu gry, a mniej wyrozumiali dla _ balerin w stylu [urugwajskiego piłkarza Liverpoolu] Suareza _.

A co z rzutami karnymi? Tutaj odkrycia Hawkinga nie powinny nikogo zaskoczyć, przynajmniej do pewnego momentu. Profesor podkreśla, że kluczem do sukcesu jest porządny rozbieg powyżej trzech kroków i odpowiednia siła uderzenia, połączona z umieszczeniem piłki w odpowiednim miejscu. _ Statystyki potwierdzają to, co oczywiste. Umieść piłkę w prawym bądź lewym górnym rogu dla największej szansy sukcesu – 84% rzutów karnych, wykonywanych w ten sposób, kończy się trafieniem _. 10-procentowy wzrost szansy na trafienie daje także uderzanie bokiem stopy.

W tym miejscu jednak fizyk odkrył jeszcze jeden, trudny do wyjaśnienia czynnik. Otóż, jak się okazuje, na celność nie ma wpływu to, której nogi używa strzelający, ma go za to… fryzura piłkarza. Zawodnicy łysi bądź o jasnym kolorze włosów trafiają statystycznie częściej. _ Przyczyna tego jest nieznana. Pozostanie to jedną z wielkich tajemnic nauki _ –. podsumowuje fizyk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)