Trwa ładowanie...

Statek na cześć polskiej noblistki już pływa. Polacy nie będą zachwyceni

Prom "Marie Curie" został już zwodowany. Operator statku, przewoźnik Baleària, najwidoczniej zapomniał o pochodzeniu Marii Skłodowskiej-Curie, bo polskiego nazwiska w nazwie zabrakło.
Share
Statek nazwano na cześć polskiej noblistki
Statek nazwano na cześć polskiej noblistkiŹródło: Materiały prasowe
d3tvjxf

"Zwodowano prom z napędem LNG Marie Curie dla Baleària" - informuje serwis portalmorski.pl. Przewoźnik Baleària zamówił dwie bliźniacze jednostki, za które zapłacił 200 mln euro. Pierwszy, "Hypatia de Alejandría", niebawem przejdzie testy morskie. Z kolei stan gotowości technicznej "Marie Curie" wynosi 50 proc.

Dlaczego zabrakło polskiego członu nazwiska - Skłodowska - w nazwie promu? Owszem, sama Skłodowska niektóre swoje publikacje podpisywała po prostu "Mme Pierre Curie". I zagranicą to nic nowego - film o noblistce również nazywał się "Marie Curie", jedynie w Polsce występował pod nazwą, która nie budzi u nas kontrowersji.

Czytaj też: Maria Skłodowska-Curie podbiła serca Brytyjczyków. Umieścili ją na szczycie listy kobiet, które zmieniły świat

d3tvjxf

Szkoda jednak, że polskiego członu zabrakło, mimo że ten widnieje m.in. na sarkofagu czy dyplomie Nagrody Nobla z 1911 roku. Choć "Marie Curie" nie jest promem polskiego operatora, to jednak i tak mógłby dyskretnie przysłużyć się "polskiej sprawie" pływając po Morzu Śródziemnym, przypominając, skąd pochodziła noblistka. Niestety najwidoczniej poza granicami kraju mało kto pamięta, gdzie urodziła się Maria Skłodowska-Curie.

d3tvjxf

Podziel się opinią

Share
d3tvjxf
d3tvjxf
Więcej tematów