Sprzęt Apple'a droższy - nowe regulacje dot. praw autorskich

Sprzęt Apple'a droższy - nowe regulacje dot. praw autorskich04.01.2016 15:31
Sprzęt Apple'a droższy - nowe regulacje dot. praw autorskich
Źródło zdjęć: © Kārlis Dambrāns / CC

Apple od Nowego Roku podniósł ceny swych urządzeń mobilnych w Niemczech w związku z nowymi opłatami dotyczącymi praw autorskich. W zeszłym miesiącu koncern zgodził się płacić 5-7 euro od każdego wysłanego do Niemiec iPhone'a czy iPada.

Podobne porozumienie podpisał południowokoreański rywal Apple'a - Samsung. Układy zaakceptowały także inne firmy oferujące urządzenia elektroniczne i produkty takie jak puste płyty CD. Porozumienia zawarto na mocy niemieckiego prawa z 1965 roku, które pozwala użytkownikom na robienie prywatnych kopii nagrań dźwiękowych, ilustracji czy tekstów. Konsumenci uzyskują takie prawo kupując towar, w którego cenę wliczona jest też opłata dotycząca praw autorskich.

Ekspert ds. praw autorskich grupy lobbistycznej Bitkom Markus Scheufele powiedział agencji Associated Press, że porozumienie zawarte przez Apple zakłada płatności wstępne za telefony sprzedane po 200. roku i tablety sprzedane po 2012 roku.

AP podaje, że podstawowa wersja iPhone'a 6S w Niemczech kosztuje teraz prawie 745 euro, a w zeszłym roku za takie urządzenie trzeba było zapłacić 739 euro.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)