ycipk-1c70qa

Sprawdź swoje dłonie. Mogą zdradzać, że masz raka

73-letnia kobieta z Brazylii dowiedziała się, że ma raka płuc podczas badania dermatologicznego. Lekarz oglądał jej dłonie i zauważył, że są bardzo zrogowaciałe. To wzbudziło jego podejrzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nietypowy wygląd dłoni pozwolił zdiagnozować groźną chorobę
Nietypowy wygląd dłoni pozwolił zdiagnozować groźną chorobę (Fotolia)
ycipk-1c70qa

Brazylijka nie spodziewała się, że rutynowa wizyta u dermatologa przekształci się w trudną rozmowę na temat raka płuc.

Nietypowe objawy

Kobieta udała się do lekarza po tym, jak skóra na jej dłoniach zmieniła swój wygląd i teksturę. Dodatkowo bardzo ją swędziała.

ycipk-1c70qa

Przeprowadzone badanie wykazało, że zaobserwowane zmiany to tzw. Acanthosis palmaris. Jest to zespół paraneoplastyczny, któremu towarzyszy nadmierne rogowacenie naskórka dłoni i ich pobruzdowienie. Bardzo często towarzyszy rakowi płuc.

Uzależnienie od papierosów

Kobieta przyznała, że codziennie wypala co najmniej jedną paczkę papierosów, od roku towarzyszy jej męczący kaszel, a w ciągu kilku ostatnich miesięcy znacznie straciła na wadze.

ycipk-1c70qa

Lekarze ustalili, że przyczyną dziwnego wyglądu dłoni kobiety oraz jej złego samopoczucia jest rak płuc. Przeprowadzona biopsja potwierdziła, że kobieta choruje na gruczolaka. Diagnoza pozwoliła na dobranie właściwego leczenia. Kobieta została poddana radioterapii i chemioterapii. Cały przypadek został opisany na łamach "The New England Journal of Medicine".

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1c70qa

ycipk-1c70qa
ycipk-1c70qa