Trwa ładowanie...
d4cyrpo
d4cyrpo

Sposób na poznanie cudzych tajemnic. Wystarczy kupić używany sprzęt

Na polskich serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych można kupić urządzenia wypełnione strategicznymi danymi firmowymi i prywatnymi: zdjęciami, numerami kart kredytowych, listami klientów czy umowami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4cyrpo
 (fot. Fotolia)

Z badania firmy Kroll Ontrack wynika, że sprzedawcy z najpopularniejszych polskich serwisów aukcyjnych i internetowych są świadomi konieczności kasowania danych, ale ich wiedza na temat skutecznych metod niszczenia danych jest niewielka. W efekcie nieświadomie udostępniają klientom wiele strategicznych informacji. Ankietowani przyznają, że w celu usunięcia danych ze sprzedawanych dysków i smartfonów (zarówno prywatnych, jak i firmowych) najczęściej stosują: formatowanie (4. proc.), przywracanie ustawień systemowych (36 proc.) i ręczne usuwanie danych (12 proc.). Metody gwarantujące skuteczne skasowanie danych, czyli specjalistyczne oprogramowanie czy korzystanie z usług firm kasujących dane, wykorzystuje jedynie 8 proc. badanych.

Sprzedawcom zależy na oszczędności czasu i zminimalizowaniu kosztów związanych ze sprzedażą Myślą, że wystarczy formatować

d4cyrpo

Wśród ankietowanych handlujących używanymi dyskami SSD i HDD większość (aż 8. proc.), odpowiedziało, że przed wysłaniem formatuje je i uważa tę metodę za skuteczny sposób kasowania danych. Sprzedawcy smartfonów najczęściej wymieniają przywracanie ustawień fabrycznych (66 proc.) oraz ręczne usuwanie danych (20 proc.). Jako atut ręcznego usunięcia danych podkreślają fakt, że na sprzęcie pozostają aplikacje ściągnięte w okresie jego użytkowania. Badanie wykazało również, że średni okres używania dysków SSD i HDD przed sprzedażą to 2,5 roku, a w przypadku smartfonów - rok. Eksperci podkreślają, że przez ten czas użytkownicy mogą na nich zgromadzić dużo istotnych danych - zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

Kasowanie danych jest ważne

Jednocześnie aż 6. proc. badanych przyznaje, że wie o konieczności kasowania danych i podkreśla, że jest to bardzo istotny element, o którym nie powinno się zapominać. Tylko 28 proc. ankietowanych deklaruje, że nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest kasowanie danych ze sprzedawanych sprzętów, a zdaniem 3 proc. nie ma to znaczenia.

_ - Sprzedawcom zależy na oszczędności czasu i zminimalizowaniu kosztów związanych ze sprzedażą. Nie korzystają z profesjonalnego oprogramowania do niszczenia danych, mimo iż mają świadomość wagi usuwania informacji z używanych nośników. Takie niedopatrzenia mogą sprawić, że kluczowe dane: osobiste zdjęcia, kontakty, firmowe dokumenty, faktury czy umowy dostaną się w niepowołane ręce. Często stosowane przez sprzedawców tzw. szybkie formatowanie dysku zdecydowanie nie wystarcza, aby w pełni usunąć dane. Z kolei w przypadku urządzeń mobilnych, użycie funkcji przywracania ustawień również może być niewystarczające. Pozostawianie na używanych urządzeniach aplikacji, korzystających z danych wprowadzonych przez poprzedniego użytkownika, to także poważny błąd wskazujący, iż dane zostały usuwane ręcznie i w łatwy sposób można je przywrócić - _ komentuje Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Oczywiście nie każdy kupujący musi być zainteresowany odzyskiwaniem danych poprzednich użytkowników, ale warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Na wszelki wypadek.

Elektronika online nawet 70% taniej! Sprawdź!

d4cyrpo

Podziel się opinią

Share

d4cyrpo

d4cyrpo
Więcej tematów