Spór o sieć internetową w Polsce

Spór o sieć internetową w Polsce
Źródło zdjęć: © Rotorhead / SXC.hu

17.01.2012 10:05, aktual.: 17.01.2012 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Resort rozwoju regionalnego mobilizuje marszałków pięciu województw w
sprawie budowy sieci szerokopasmowego Internetu. Projekt musi przyspieszyć, bo nie zdążymy wydać 1
mld zł dotacji z UE na jej realizację - informuje "Rzeczpospolita".

Na terenie wschodniego makroregionu (województwa: Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie) ma powstać sieć, która zapewni dostęp do szybkiego Internetu. Obejmie ona zasięgiem 10. tys. km2 i około 8 mln mieszkańców oraz 300 tys. przedsiębiorców. Tak dużego przedsięwzięcia telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej jeszcze nie realizowano.

Niestety, projekt wart prawie 1,5 mld zł, z czego 1 mld zł wykłada Unia Europejska, jest bardzo opóźniony. Komisja Europejska zgodę na jego realizację wydała dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Jak zgodnie przyznają wszyscy zaangażowani w inwestycję, jej harmonogram jest już na granicy wykonalności.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości mobilizują marszałków, aby przyspieszyli prace. Marszałkowie odpowiadają, że opóźnienie nie wynika z ich opieszałości. - _ Po prostu bardzo późno otrzymaliśmy niezbędne dokumenty z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego _ - mówi Jacek Protas, marszałek warmińsko-mazurski.

- _ Pamiętajmy, że to pionierska inwestycja o wielkiej skali. Mimo to jej ukończenie jest realne z zachowaniem terminów, chyba że Ministerstwo Finansów wprowadzi dalsze ograniczenie dotyczące deficytów samorządów. Wtedy ten i inne ważne projekty infrastrukturalne mogą zostać niezrealizowane _ - wskazuje inne zagrożenie Protas.

O infrastrukturze internetowej w naszym kraju pisaliśmy w tekście: "Polska musi inwestować w światłowody"

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)