Spieniony metal oprze się nawet pociskowi przeciwpancernemu

Spieniony metal oprze się nawet pociskowi przeciwpancernemu

Spieniony metal oprze się nawet pociskowi przeciwpancernemu
Źródło zdjęć: © Eastnews/SPL
08.04.2016 07:46, aktualizacja: 08.04.2016 08:07

Właściwości materiałów wykonanych ze spienionych metali znacznie różnią się od właściwości ich samych, jednak znajdujących się w zwykłym stanie. Do tego stopnia, że potencjalnie mogą one zrewolucjonizować projektowanie środków transportu, przemysł kosmiczny czy zbrojeniowy. Zwłaszcza to ostatnie zastosowanie wygląda interesująco, szczególnie po tym, jak naukowcy z North Carolina State University udowodnili, że cienka płyta z takiej pianki może zatrzymać pocisk przeciwpancerny.

Badania w tym kierunku prowadzone były przez profesor Afsaneh Rabiei, której zespół badawczy poświęcił kilka lat badając właściwości spienionych metali. Jeden z ostatnich eksperymentów, który zgodny był z amerykańskimi standardami testowania materiałów ochronnych, a z którego nagranie można zobaczyć poniżej, polegał na wystrzeleniu w kierunku płyty wykonanej ze spienionego metalu o grubości mniej niż cala, karabinowego pocisku przeciwpancernego M2 kalibru 7.62x63mm. Jak się okazało, wykonana w ten sposób płyta świetnie zdała egzamin, a pocisk, zamiast przebić się przez spieniony metal, rozprysł się w drobny mak.

- Udało nam się zatrzymać pocisk dzięki płycie cieńszej niż cal, przy wgnieceniu z jej drugiej strony, które miało mniej niż 8 milimetrów - stwierdziła Rabiei. - Żeby przedstawić te dane w kontekście trzeba wiedzieć, że standardy NIJ (National Institute of Justice) dopuszczają wgniecenie o głębokości 4. milimetrów z tyłu płyty pancernej - dodała.

To oczywiście sprawia, że opracowany przez zespół profesor Rabiei materiał ma przed sobą wielką przyszłość w przemyśle zbrojeniowym, ale na tym nie kończą się potencjalne zastosowania tego typu materiałów. W ubiegłym roku ten sam zespół udowodnił, że podobne materiały świetnie nadają się do ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim czy promieniowaniem gamma.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Alphabet zbuduje własne miasto?

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)