Spam w III kwartale 2015? Królują fałszywe bilety lotnicze i... atrakcyjne kandydatki na żony

Spam w III kwartale 2015? Królują fałszywe bilety lotnicze i... atrakcyjne kandydatki na żony

Spam w III kwartale 2015? Królują fałszywe bilety lotnicze i... atrakcyjne kandydatki na żony
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
16.11.2015 15:38, aktualizacja: 16.11.2015 17:22

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci dokonali analizy ewolucji spamu i phishingu na świecie w III kwartale 2015 r. Z badania wynika, że chociaż odsetek niechcianych wiadomości w ruchu e-mail zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału, w spamie wykorzystywano coraz bardziej zróżnicowane taktyki w celu oszukania odbiorców i obejścia mechanizmów bezpieczeństwa. Trzeci kwartał charakteryzował się także znacznym wzrostem liczby ataków phishingowych.

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań.

Według raportu, w III kwartale 201. r. spam stanowił ponad połowę (dokładnie 54,2 procent) ruchu e-mail, co stanowi niewielki, niemal jednoprocentowy (0,8 proc.) spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. W raporcie zidentyfikowano również trzy główne źródła spamu. Są to: Stany Zjednoczone (15,3 procent), Wietnam (8,4 procent) oraz Chiny (7,2 procent).

W badanym okresie popularność zyskała nowa sztuczka dotycząca wiadomości phishingowych. W celu obejścia mechanizmów bezpieczeństwa, tekst oraz oszukańcze odsyłacze były zamieszczane nie w treści e-maili, a w załączonym dokumencie PDF.

Spamerzy wykorzystali sezon wakacyjny, aby dostarczać fałszywe powiadomienia podszywając się pod serwisy rezerwacjyjne, linie lotnicze oraz hotele. W ten sposób rozprzestrzeniane były szkodliwe programy, takie jak Trojan-Downloader.JS.Agent.hhy, „udające” elektroniczne bilety lotnicze lub rezerwacje hotelowe. Inna ogólnoświatowa kampania spamowa *zawierała oszukańcze oferty młodych kandydatek na żony (głównie z Rosji i Ukrainy)
*
. W przypadku odpowiedzi na takie e-maile odbiorcom wysyłano dalsze wiadomości spamowe, a niektóre „panny młode”. prosiły o pieniądze, aby mogły odwiedzić swoich „zalotników”.

Podobnie jak w II kwartale, na szczycie rankingu szkodliwych programów wysyłanych za pośrednictwem poczty po raz kolejny znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen (fałszywa strona HTML). Jego e-maile wabią potencjalne ofiary imitując ważne powiadomienia pochodzące z banków, linii lotniczych lub sklepów internetowych. Czytaj także: Hakerzy podszywali się pod Pocztę Polską. Połowa internautów zrobiła duży błąd.

Kilka istotnych zmian odnotowano wśród trzech państw najczęściej atakowanych przy użyciu szkodliwego spamu. Na pierwszym miejscu utrzymały się Niemcy (18,4. procent), mimo że ich udział zmniejszył się o 1,2 procent w stosunku do II kwartału. Ilość niebezpiecznych e-maili wycelowanych w Brazylię wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednim kwartałem, przez co państwo to uplasowało się na drugiej pozycji (11,7 procent). Rosja „awansowała” z piątego miejsca na trzecie (7,56 procent), a jej udział w szkodliwym spamie wzrósł o 2,82 procent. Wielka Brytania (4,56 procent), która w II kwartale znalazła się na drugim miejscu, w badanym okresie uplasowała się na szóstej pozycji.

Największym źródłem spamu pozostały Stany Zjednoczone, z których pochodziło 15,3. procent niechcianych wiadomości. Na drugim miejscu znalazł się Wietnam (8,42 procent), którego udział w poprzednim kwartale wynosił 3,38 procent. Pierwszą trójkę zamknęły Chiny (7,15 procent) - udział tego państwa nie zmienił się w stosunku do poprzedniego kwartału.

Rosja, która w II kwartale znalazła się na drugim miejscu, odnotowała spadek udziału w spamie, przez co została zepchnięta na czwarte miejsce. Za nią uplasowały się Niemcy oraz Francja, które odnotowały tylko niewielkie zmiany w stosunku do II kwartału.

W trzecim kwartale 2015 r. spamerzy wykorzystywali okres letnich wakacji oraz osoby samotne. Stosowali szereg różnych taktyk – od fałszywych powiadomień podszywających się pod hotele, po wysyłanie oszukańczych odsyłaczy w załącznikach PDF oraz próśb o pieniądze do osób poszukujących partnerek. Ze względu na coraz większą różnorodność taktyk i wzrost liczby ataków, jest niezwykle istotne, aby użytkownicy zabezpieczyli się przy pomocy skutecznych rozwiązań cyberbezpieczeństwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)