Sony World Photography Awards 2009

Sony World Photography Awards 2009
Źródło zdjęć: © IDG

26.09.2008 10:59, aktual.: 26.09.2008 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poza 12 kategoriami dla profesjonalistów i 9 dla amatorów,
organizatorzy konkursu Sony World Photography Awards wprowadzili nową
kategorię, związaną z głównym tematem tegorocznego konkursu – ochroną
środowiska naturalnego. Jest ona owocem nawiązania w tym roku
współpracy z fundacją "Prince’s Rainforest Project"

Obraz
© © Vanessa Winship (Sony World Photography Award)

Poza 12 kategoriami dla profesjonalistów i 9 dla amatorów, organizatorzy konkursu Sony World Photography Awards wprowadzili nową kategorię, związaną z głównym tematem tegorocznego konkursu – ochroną środowiska naturalnego. Jest ona owocem nawiązania w tym roku współpracy z fundacją "Prince’s Rainforest Project" (PRP).

Zawodowi fotografowie, którzy zdobędą nagrodę w kategorii PRP, będą mieli szansę wziąć udział w finansowanym przez fundację projekcie tworzenia fotograficznej dokumentacji stanu lasów deszczowych na całym świecie. Amatorzy będą mogli zaproponować swoje zdjęcia jako ilustrację globalnej kampanii edukacyjnej i informacyjnej na temat ochrony środowiska.

Tegoroczna edycja konkursu niesie ze sobą jeszcze kilka nowości:

· Rozszerzony został program dla uczelni: w pierwszym roku konkursu współpracowało z nim 10 europejskich uczelni, w tym roku jest ich już 60 na całym świecie. Tegoroczne zadanie dla studentów polega na przedstawieniu jednego zdjęcia ukazującego konkretny problem środowiska naturalnego charakterystyczny dla kraju, w którym mieszkają.

· „Festival @ The Sony World Photography Awards”: tygodniowy festiwal fotografii organizowany w Cannes. Będą tu miały miejsce dyskusje, seminaria, pokazy, spotkania z zawodowcami i wiele innych wydarzeń związanych ze światem fotografii. Chodzi o stworzenie programu, który pomoże fotografom – tak zawodowcom, jak i amatorom – tworzyć sieć kontaktów w całym środowisku. „Festival @ SWPA” to także nowe, w założeniu coroczne wydarzenie kulturalne adresowane do wszystkich zainteresowanych sztuką nowoczesną.

W tym roku – choć to dopiero druga edycja – konkurs staje się czymś więcej, niż tylko rywalizacją o nagrody. Przekształca się w wydarzenie kulturalne na dużą skalę, obejmujące między innymi pokazy, wystawy, spotkania i kursy organizowane przez cały rok. W kwietniu 2009 r. odbędzie się „Festival @ The Sony World Photography Awards”. Trwająca tydzień impreza będzie zorganizowana w Palais des Festivals w Cannes, w której udział wezmą największe nazwiska światowej fotografii. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta gala, w trakcie której zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody i ogłoszone zostanie nazwisko Fotografa Roku Sony World Photography Awards.

Zawodowi fotografowie mogą ubiegać się o nagrody w 12 kategoriach, a także o nagrodę główną, czyli l’iris d’or, przyznawaną dla Fotografa Roku Sony World Photography Awards. 12 kategorii podzielono na trzy podstawowe dziedziny:
fotografię dziennikarską i dokumentalną, fotografię reklamową i sztuki piękne.

Fotografia dziennikarska i dokumentalna obejmuje tematy - Wydarzenia bieżące; Sport; Współczesność; Sztuka i rozrywka
Fotografia reklamowa: Reklama; Moda; Muzyka
Sztuki piękne: Portret; Fotografia konceptualna; Historia naturalna; Pejzaż; Architektura

SWPA zaprasza także fotografów-amatorów z całego świata, którzy mogą zgłaszać swoje prace w ośmiu kategoriach (Architektura; Fotografia konceptualna; Moda; Pejzaż; Muzyka; Historia Naturalna; Portret; Sport.
) za pośrednictwem strony internetowej Akademii.

Wystawa prac finalistów – tak profesjonalistów, jak amatorów – odbędzie się w Palais des Festivals w Cannes, w dniach 14-18 kwietnia 2009 r.

Nagrody w konkursie przyznaje World Photographic Academy, skupiająca niemal setkę największych światowych fotografów – są wśród nich między innymi Elliott Erwitt, Mary-Ellen Mark, Susan Meiselas, Bruce Davidson i Tom Stoddart – a także właścicieli galerii, przedstawicieli agencji artystycznych, krytyków i wydawców. Rolą członków Akademii jest promowanie najwyższej klasy fotografii i określanie standardów wyznaczających nagradzane prace.

Ponadto uruchomono program dla uczelni - Student Focus. Bazując na sukcesie programu w pierwszej edycji konkursu, SWPA zaprosi studentów z 12 uczelni z sześciu kontynentów – z Ameryki Północnej, Południowej, Europy, Afryki, Azji i Australii – do udziału w programie akademickim Student Focus.

Po ocenie prac dwie osoby z każdej uczelni – w towarzystwie swoich opiekunów naukowych – zostaną na koszt organizatorów zaproszone do Cannes, gdzie wezmą udział w finale konkursu. Zwycięskie zdjęcia będą wystawione w Palais des Festivals w kwietniu przyszłego roku. Organizatorzy oczekują, że zdjęcia te ukażą szeroką wizję naszej planety widzianej oczami nowego pokolenia fotografów.

Główny zwycięzca w kategorii studenckiej otrzyma nagrodę – sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości ponad 45 tysięcy euro dla uczelni, którą reprezentuje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także