Sony: telewizor OLED jeszcze w tym roku

Sony: telewizor OLED jeszcze w tym roku

12.04.2007 13:30, aktualizacja: 23.04.2007 11:36

Koncern Sony zamierza do końca 2007 r. wprowadzić do swojej oferty płaski telewizor, wykorzystujący technologię OLED ( Organic Light Emitting Diode ). Ma to być pierwszy wprowadzony do masowej produkcji telewizor "organiczny".

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o tym urządzeniu - przedstawiciele Sony ujawnili jedynie, iż będzie ono wyposażone w ekran o przekątnej równej 11". Nie jest na razie znana także jego cena. Warto przypomnieć, iż firma Sony przedstawiła kilka miesięcy temu ( na styczniowych targach CES ) prototypowy, 11-calowy OLED TV - urządzenie tamto miało zaledwie 11 mm grubości i oferowało rozdzielczość 1024 x 600 pikseli. Nie wiadomo jednak, czy telewizor, który pojawi się w ofercie Sony, będzie podobny do owego prototypu.

Sony nie jest jedyną firmą, która pracuje nad rynkowym debiutem telewizorów OLED - prototypowe odbiorniki prezentowały już m.in. firmy Samsung ( która pokazała 21- i 40-calowe OLED TV ), Seiko ( 20-calowy prototyp ) oraz Toshiba Matsushita DT ( telewizor z ekranem o przekątnej 20,8" ). Żaden z konkurentów nie podał jednak na razie daty wprowadzenia takich urządzeń do masowej produkcji.

Przypomnijmy: technologia OLED ( Organic Light Emitting Diode ) bazuje na zjawisku zwanym elektroluminescencją. Polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd. Według ekspertów urządzenia wykorzystujące diody organiczne mają właściwie same zalety: są od klasycznych wyświetlaczy tańsze, cieńsze, zużywają mniej energii i są łatwiejsze do wyprodukowania. Mają również zapewniać lepszą jakość obrazu, który jest przede wszystkim bardziej kontrastowy, jaśniejszy i ma bardziej nasycone kolory niż wyświetlany przez panele LCD.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)