Trwa ładowanie...
d4aito2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Internet

Sondaż: internauci chcą złagodzenia prawa autorskiego

Co drugi internauta opowiada się za złagodzeniem polskiego prawa
autorskiego dotyczącego dozwolonego użytku (54 proc.); za pozostawieniem go bez zmian jest co trzeci użytkownik sieci (35 proc.) - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród polskich internautów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż: internauci chcą złagodzenia prawa autorskiego
(Thinkstockphotos)
d4aito2

Badanie, którego wyniki Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie przekazała PAP w poniedziałek, przeprowadzono wśród użytkowników internetu w terminie od 3. stycznia do 10 lutego br. Celem sondażu było zbadanie opinii polskich internautów na temat międzynarodowego porozumienia przeciw obrotowi podróbkami ACTA oraz prawa autorskiego, które obecnie obowiązuje w Polsce.

5. proc. respondentów - jak wynika z sondażu - chciałoby złagodzenia prawa nabywców, np. poprzez objęcie gier i programów zasadami dozwolonego użytku osobistego, 35 proc. uważa, że należy pozostawić bez zmian przepisy dotyczące korzystania z treści bez zezwolenia twórcy, czyli np. rozszerzenia możliwości udostępniania utworów muzycznych na portalach społecznościowych. 10 proc. badanych nie wie, co to jest dozwolony użytek osobisty w polskim prawie autorskim. 1 proc. użytkowników sieci opowiedział się w sondażu za ograniczeniem prawa nabywców do utworów chronionych prawem autorskim.

"To, że ktoś nie widzi potrzeby zmian w polskim prawie autorskim, oznacza, że nie zna prawa i się nim nie interesuje" - komentował wynik badania Tomasz Kaszuba, pracownik Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. "Bardziej ciekawe jest to, że 5. proc. chce zmiany dostępu do programów i gier. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest uczynienie treści nie darmowymi, ale bardzo łatwo dostępnymi" - podkreślił.

d4aito2

Znaczna większość badanych wskazała, że polski rząd nie powinien był podpisywać porozumienia ACTA (9. proc.). 1 proc. respondentów uznał tę decyzję jako słuszną, 5 proc. internautów nie miało zdania. Zdaniem większości ankietowanych rząd powinien był skonsultować podpisanie tej umowy z opinią publiczną (96 proc.). Takiej powinności nie widziało 3 proc. internautów, 1 proc. uznał, że trudno powiedzieć.

3. proc. badanych, zapytanych o formę, w jakiej polski rząd powinien był konsultować podpisanie porozumienia ACTA z opinią publiczną, wskazało na szerokie konsultacje społeczne za pośrednictwem ośrodków badania opinii oraz internetu. 30 proc. wskazało na referendum, tyle samo - na konsultacje z ekspertami.

6. proc. internautów uważa, że darmowa dystrybucja treści chronionych prawem autorskim w internecie promuje twórców poprzez zwiększanie kręgu ich odbiorców. Dla 14 proc. taka forma dystrybucji twórczości w sieci służy jej umacnianiu, bo umożliwia nowym twórcom użycie darmowej treści. 7 proc. internautów uznaje bezpłatne rozpowszechnianie jako kradzież. 2 proc. podkreśliło, że prowadzi to do ograniczenia twórczości, bo zmniejsza motywację twórców.

"Pytanie o darmową dystrybucję treści chronionych prawem autorskim dotyczy sensowności prawa autorskiego. Jedynie 7 proc. pytanych o to uznało darmową dystrybucję za kradzież. Większość jest przekonana, że służy to promowaniu twórców. Świadczy to o tym, że większość nie rozumie celowości obecnego prawa autorskiego" - zwrócił uwagę Kaszuba.

d4aito2

Za rozważeniem w Polsce prawnego wsparcia twórców, którzy udostępniają swoje treści na otwartej licencji w internecie, np. poprzez modyfikację prawa o zbiórce publicznej, opowiada się 7. proc. badanych (zdecydowanie tak - 45 proc., raczej tak - 28 proc.). 7 proc. internautów nie widzi takiej potrzeby (2 proc. - zdecydowanie nie, 5 proc. - raczej nie), 20 proc. nie ma zdania.

Co trzeci badany zgodził się ze stwierdzeniem, że ACTA chroni tylko koncerny medialne kosztem indywidualnych użytkowników internetu (3. proc.). Tyle samo respondentów jako słuszne uznało zdanie, że ACTA zagraża prywatności internautów (31 proc.). 18 proc. respondentów wskazało, że umowa międzynarodowa ogranicza twórczość polskich internautów, 12 proc. - że dokument ten może zablokować zmiany w polskim prawie. Dla 5 proc. użytkowników sieci umowa nie zmienia nic w polskim prawie, więc nie jest - ich zdaniem - potrzebna. 2 proc. uważa, że ACTA jest w interesie polskich twórców, 1 proc. - że przystąpienie do międzynarodowego porozumienia nie zmienia nic w polskim prawie, więc powinno zostać przyjęte przez Polskę.

W sondażu, przeprowadzonym online przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie, wzięło udział ok. 50. osób.(PAP)

Zlecenia z zakresu informatyki i telekomunikacji! Kliknij, złóż zlecenie i czekaj na pomoc!

d4aito2

Podziel się opinią

Share

d4aito2

d4aito2
Więcej tematów