Sonda New Horizons wybudzona. Po raz pierwszy ludzie zbadają Plutona

Sonda New Horizons wybudzona. Po raz pierwszy ludzie zbadają Plutona

Sonda New Horizons wybudzona. Po raz pierwszy ludzie zbadają Plutona
Źródło zdjęć: © ESO/L. Calçada / CC
09.12.2014 11:03, aktualizacja: 11.12.2014 08:38

Jeszcze niedawno mogliśmy być świadkami historycznego lądowania na jądrze komety. Już niebawem kolejna sonda dotrze w dotychczas niezbadane zakamarki naszego Układu Słonecznego – NASA wybudziła z hibernacji sondę New Horizons, która w lipcu przyszłego roku ma zbadać Plutona.

Kiedy dziewięć lat temu sonda New Horizons startowała z przylądka Canaveral na Florydzie, Pluton był jeszcze uznawany za planetę. Teraz, wraz z czterema innymi obiektami astronomicznymi klasyfikowany jest jako planeta karłowata, ale to nie znaczy, że dla astronomów stał się mniej interesującym obiektem. O odkrytym w 1930 roku ciele niebieskim nadal wiemy niewiele. Przykładowo cztery księżyce Plutona zostały odkryte dopiero w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Sonda New Horizons będzie pierwszym statkiem, który zbada ten najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera.

Wystrzelono ją 19 stycznia 2006, a już 12 miesięcy później robiła zdjęcia Jowiszowi i jego księżycom. W 2008 roku New Horizons minęła orbitę Saturna, w 2011 – Urana, a w sierpniu 2014 – Neptuna. Pokonanie prawie 5 miliardów kilometrów, zajęło jej jedynie dziewięć lat. Sonda zawdzięcza to temu, że jest pojazdem, który opuścił Ziemię z najwyższą w historii prędkością (58 536 km/h). Asysta grawitacyjna Jowisza przyspieszyła ją jeszcze bardziej.

Obecnie sonda znajduje się 261 milionów kilometrów od swojego celu. Przez kolejne miesiące NASA będzie przygotowywała New Horizons do spotkania z Plutonem – przy prędkościach, z jakimi porusza się statek na badania będzie bardzo mało czasu. Choć prędkość sondy względem Słońca zostanie znacznie obniżona, New Horizons i tak nie ma paliwa no to, by zwolnić i wejść na orbitę Plutona. Dlatego po wykonaniu wszystkich możliwych pomiarów, sonda skieruje się w stronę innych obiektów pasa Kuipera, które, jeśli szczęście jej dopisze, będzie badała przez kolejne pięć lat.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Testowy lot Oriona zakończony sukcesem

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (231)