Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka

Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka

Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka
Źródło zdjęć: © Fotolia
02.06.2015 09:42, aktualizacja: 02.06.2015 15:26

Noszenie soczewek kontaktowych może prowadzić do zmiany mikrobiomu oka, przez co może być ono bardziej narażone na infekcje - poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, który odbył się 31 maja w Nowym Orleanie.

Naukowcy z NYU Langone Medical Center stwierdzili, że skład bakteryjny oczu dziewięciu osób noszących soczewki różnił się od mikrobiomu oczu 1. osób noszących okulary lub mających zdrowy wzrok. Co więcej, ów mikrobiom bardziej przypominał zestaw bakterii obecnych zazwyczaj na skórze powieki.

Różnorodność bakterii występujących na spojówce była znacznie większa niż na skórze bezpośrednio pod okiem. Zidentyfikowano ponadto trzykrotnie większe niż normalnie nagromadzenie bakterii Methylobacterium, Lactobacillus, Acinetobacter i Pseudomonas.

Co ciekawe, na spojówkach osób nienoszących soczewek występowało większe nagromadzenie powodujących infekcje bakterii gronkowca (częściej występujących na skórze) niż w przypadku osób noszących soczewki. Choć naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, wiele bakteryjnych infekcji oka, jak zapalenie rogówki czy spojówek, występuje mimo wszystko częściej u użytkowników soczewek.

"Ta analiza pokazuje, że wkładanie do oka ciała obcego, jakim jest soczewka, nie jest działaniem neutralnym. Mamy nadzieję, że przyszłe badania pomogą ustalić, czy zmiany w mikrobiomie oka są wynikiem dotykania palcami, czy nacisku wywieranego na oko przez soczewkę, który może wpływać na mechanizmy układu odpornościowego oka, a także zidentyfikować te bakterie, których rozwój jest hamowany oraz te, których rozwój jest stymulowany" - mówi autorka badań dr Maria Gloria Dominguez-Bello.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)