Trwa ładowanie...
d25dige
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka

Noszenie soczewek kontaktowych może prowadzić do zmiany mikrobiomu oka, przez co może być ono bardziej narażone na infekcje - poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, który odbył się 31 maja w Nowym Orleanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka
(Fotolia)
d25dige

Naukowcy z NYU Langone Medical Center stwierdzili, że skład bakteryjny oczu dziewięciu osób noszących soczewki różnił się od mikrobiomu oczu 1. osób noszących okulary lub mających zdrowy wzrok. Co więcej, ów mikrobiom bardziej przypominał zestaw bakterii obecnych zazwyczaj na skórze powieki.

Różnorodność bakterii występujących na spojówce była znacznie większa niż na skórze bezpośrednio pod okiem. Zidentyfikowano ponadto trzykrotnie większe niż normalnie nagromadzenie bakterii Methylobacterium, Lactobacillus, Acinetobacter i Pseudomonas.

Co ciekawe, na spojówkach osób nienoszących soczewek występowało większe nagromadzenie powodujących infekcje bakterii gronkowca (częściej występujących na skórze) niż w przypadku osób noszących soczewki. Choć naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, wiele bakteryjnych infekcji oka, jak zapalenie rogówki czy spojówek, występuje mimo wszystko częściej u użytkowników soczewek.

d25dige

"Ta analiza pokazuje, że wkładanie do oka ciała obcego, jakim jest soczewka, nie jest działaniem neutralnym. Mamy nadzieję, że przyszłe badania pomogą ustalić, czy zmiany w mikrobiomie oka są wynikiem dotykania palcami, czy nacisku wywieranego na oko przez soczewkę, który może wpływać na mechanizmy układu odpornościowego oka, a także zidentyfikować te bakterie, których rozwój jest hamowany oraz te, których rozwój jest stymulowany" - mówi autorka badań dr Maria Gloria Dominguez-Bello.

*Zobacz także: Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne? *

d25dige

Podziel się opinią

Share

d25dige

d25dige
Więcej tematów