Smog – jak sprawdzić jakość powietrza bez wychodzenia z domu

Smog – jak sprawdzić jakość powietrza bez wychodzenia z domu

Smog – jak sprawdzić jakość powietrza bez wychodzenia z domu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
12.01.2017 09:35, aktualizacja: 12.01.2017 12:01

Pogarszająca się z roku na rok jakość polskiego powietrza doskwiera nie tylko mieszkańcom wielkich miast jak Warszawa czy Kraków. Smog dokucza również mieszkańcom mniejszych miejscowości, a nawet wiosek. Z naszego materiału dowiecie się, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz.

W związku ze znaczącym pogorszeniem się jakości powietrza w stolicy oraz kilku innych polskich miastach, ich mieszkańcy zaczęli masowo odwiedzać strony internetowe instytucji odpowiedzialnych za monitoring środowiska i jakości powietrza. Między innymi serwis internetowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, odwiedzany zwykle przez 1-2 tysiące internautów, musiał zmierzyć się ze 130 tysiącami wizyt w ciągu jednego dnia. Nie był w stanie tego wytrzymać.

Problemy miała również strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, a Tomasz Klech, inspektor WIOŚ, tłumaczył, że serwery instytucji nie były w stanie obsłużyć takiej skali zainteresowania internautów śledzeniem doniesień związanych ze smogiem. To kolejne przypadki nieprzygotowania infrastruktury IT organizacji publicznych na trudne do przewidzenia sytuacje kryzysowe.

- Jest to kolejny przykład awarii strony www instytucji w momencie, gdy jest ona najbardziej potrzebna - tłumaczy Rafał Kuśmider z dhosting.pl. - Wszystko przez brak właściwyego przygotowania. Wystarczyłaby usługa zapewniająca automatyczne skalowanie zasobów, jak choćby elastyczny web hosting, który samoczynnie zwiększy potrzebną moc a dzięki automatycznej analizie przewidzi do kiedy ta będzie potrzebna, by nie generować dodatkowych kosztów - dodaje.

Jak sobie poradzić, kiedy serwisy instytucji publicznych zawodzą i nie mamy możliwości, by sprawdzić, czy nad naszym domem zalega smog? Poniżej znajdziecie kilka przykładów aplikacji i serwisów, które bez problemu pozwolą ocenić jakość powietrza bez zbędnego narażania się na ryzyko pogorszenia zdrowia.

Jakość powietrza w Polsce

Obraz
© play.google.com

Aplikacja Jakość powietrza w Polsce powstała na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działa w oparciu o dane ze 140 automatycznych stacji pomiarowych na terenie całej Polski. Jak twierdzi GIOŚ, aplikacja jest przygotowana w taki sposób, aby mogły z niej korzystać osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy o ochronie środowiska.

Program, dzięki modułowi GPS, sam ustala naszą pozycję i podaje dane z najbliższej stacji meteorologicznej. Jeśli jesteśmy zainteresowani danymi, jakie są w innych częściach kraju, wystarczy przejść na mapę i wskazać właściwe miasto, by aplikacja wyświetliła nam wszystkie dostępne informacje.
Jakość powietrza w Polsce działa zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS-em. Jest również całkowicie darmowa.

Dzięki aplikacji sprawdzimy aktualne poziomy zanieczyszczenie powietrza przez pyły PM10, PM2,5, dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), ozon (O3), tlenek węgla (CO) oraz benzen (C6H6).

Zanieczyszczenie Powietrza

Obraz
© play.google.com

Zanieczyszczenie powietrza to polska, darmowa, a przy tym prosta aplikacja dostępna jedynie na urządzenia działające pod kontrolą systemu operacyjnego Android. O ile korzystanie z samej aplikacji jest bardzo proste i czytelne, to sprawa jej konfiguracji wygląda nieco bardziej zagmatwanie. Powodem tego jest wybór nie tylko miasta, jakie nas interesuje, ale przede wszystkim stacji pogodowych, które pozwolą na dokładne określenie jakości powietrza na terenie, który nas ciekawi.

Aplikacja pozwala śledzić bieżące zanieczyszczenie powietrza przez pyły PM10, PM2,5, dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), ozon (O3), tlenek węgla (CO) oraz benzen (C6H6).
Poziom każdej ze szkodliwych substancji pokazany jest w formie czytelnych wykresów. Prócz aktualnych poziomów zanieczyszczeń widać na nich również normy, do których się odnoszą.

Możliwe jest wykupienie aplikacji Zanieczyszczenie Powietrza w wersji „pro” – dzięki temu nie tylko zostaniemy pozbawieni reklam, ale będziemy mogli zmienić chociażby kolory wykresów oraz ustawić automatyczne odświeżanie danych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)