Trwa ładowanie...

Smog i zanieczyszczenie powietrza. IMGW wyjaśnia, jaki wpływ ma pogoda

Problem wpływu smogu na nasze zdrowie jest tematem dyskusji od dłuższego czasu. IMGW wyjaśnia, co to ma wspólnego z pogodą i jak warunki meteorologiczne wpływają na zanieczyszczenie powietrza.
Share
Smog nad Krakowem
Smog nad KrakowemŹródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
d1mqdqg

O wpływie jakości powietrza na nasze zdrowie jest głośno od dłuższego czasu. Najnowsze badania wykazują, że w Polsce sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ stężenie niektórych szkodliwych substancji jest najwyższe w Europie. Wiele badań wskazuje, że "nawet krótkotrwała ekspozycja na te związki jest dla człowieka szkodliwa", wskazuje IMGW.

Pogoda a zanieczyszczenie powietrza

IMGW zwraca uwagę, że warunki meteorologiczne mają znaczący wpływ na stężenie zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie trudno jest wskazać, które elementy wpływają bezpośrednio i są jednoznacznie związane ze stężeniem pyłów zawieszonych.

IMGW wyszczególnia jednak jeden główny czynnik - zależność temperatury powietrza od poziomu emisji komunalnych. Wyjaśnia, że nawet pobieżna analiza danych wskazuje jednoznacznie, że im chłodniej, tym wyższe stężenie zanieczyszczeń powietrza. Nic dziwnego, że to właśnie w okresie jesienno-zimowym, najczęściej słyszymy o rosnącym stężeniu smogu i innych pyłów zawieszonych.

d1mqdqg

Drugim czynnikiem, który wyróżnia IMGW jest "wentylacja atmosfery". "Pogoda wyżowa zimą wiąże się z radiacyjnym wychłodzeniem przyziemnych warstw atmosfery (...). W takich warunkach stężenia pyłu zawieszonego przy powierzchni ziemi są zazwyczaj wysokie. W dużym uproszczeniu, w takiej sytuacji mamy do czynienia ze słabą wentylacją atmosfery", tłumaczą eksperci.

Pogoda w Polsce w ostatnich miesiącach a smog

Mimo że wrzesień i październik były cieplejsze niż wskazują na to uśrednione pomiary na przestrzeni lat, to stężenie zanieczyszczeń powietrza (głównie pyłu zawieszonego PM10) utrzymywało się na poziomie powyżej 50 µg/m3. O informowaniu o złej jakości powietrza władze mają obowiązek, dopiero gdy gęstość pyłu przekroczy 100 µg/m3.

d1mqdqg

- Główną przyczyną złej jakości powietrza była kumulacja zanieczyszczeń w określonych warunkach synoptycznych oraz charakterystyczny dla chłodnej pory roku reżim przebiegu temperatury powietrza (tzw. inwersja). Następstwem takich warunków była słaba wentylacja atmosfery - wyjaśnia IMGW.

Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością? [Wideo]

Wraz ze stopniowym spadkiem temperatur w październiku, dochodziło również do pogarszania się jakości powietrza. "Zmiany te jednak były niejako oczekiwane", dodaje IMGW. Eksperci zwracają również uwagę, na to, jakie działania należy podjąć, by jakość powietrza się poprawiła:

- Poza prawną i systemową redukcją spalania paliw kopalnych dla celów grzewczych i bytowych, musimy podjąć wysiłek, by do minimum ograniczyć wykorzystanie węgla czy drewna w celach rekreacyjnych (kominki), a także zmniejszać liczbę użytkowanych samochodów z silnikiem spalinowym, szczególnie o złych parametrach sprawności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mqdqg

Podziel się opinią

Share
d1mqdqg
d1mqdqg
Więcej tematów