ycipk-3s3zne
Materiał Partnera
samsung

Smartfon z wysuwanym aparatem – nowa moda?

Od niedawna możemy zaobserwować trend do produkowania smartfonów z wysuwanymi lub obracanymi aparatami przednimi. Dostępne jest kilka telefonów tego typu: Samsung A80, Asus ZenFone 6, Xiaomi Mi Mix 3 czy Honor Magic 2. Skąd wziął się taki kierunek rozwoju? Jakie przynosi efekty? I jaka jest jego przyszłość?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wysuwany aparat w telefonie
Wysuwany aparat w telefonie (Pexells.com)
ycipk-3s3zne

Wysuwany aparat? Kolejny etap po bezramkowym smartfonie.

Od początku istnienia smartfonów, jednym z trendów było powiększanie ich ekranów przy jednoczesnym zmniejszeniu ramek urządzenia. Pewnym problemem była jednak implementacja przednich modułów, takich jak przedni aparat fotograficzny. I to właśnie on dość mocno stanął na drodze ku stworzeniu smartfona, którego ekran pokryłby cały przedni panel urządzenia.

Producenci od lat próbują znaleźć najlepsze rozwiązanie. W pierwszej kolejności wydzielano poziomy pasek w górnej części smartfona, do którego w ogóle nie sięgał ekran. Następnie postawiono na dość kontrowersyjnego „notcha”. Ostatnio producenci stawiają na „kropkę” w górnej części telefonu, wewnątrz której umieszczono aparat.

ycipk-3s3zne

Aparat pod ekranem? Jeszcze nie pora

Od jakiegoś czasu mówi się, że rozwiązaniem będzie sytuowanie przedniego aparatu bezpośrednio pod ekranem telefonu. Takie urządzenia zaprezentowało już Xiaomi i Oppo, a Samsung je zapowiedział. Póki co jednak nie istnieją żadne oficjalne daty premier takich smartfonów, a zamiast tego otrzymaliśmy smartfony z aparatem montowanym na dodatkowym module.

Samsung A80, ZenFone 6, Mi Mix 3…

Telefony z wysuwanym aparatem znalazły się w ofertach większości wiodących producentów, choć podejście do tego zagadnienia jest różne. Np. smartfon Samsung Galaxy A80 wykorzystuje do selfie swój główny aparat, który zostaje wysunięty na sliderze i obrócony o 180 stopni. Podobne rozwiązanie wykorzystuje ZenFone 6, choć rozwiązanie jest nieco mniej efektowne.

ycipk-3s3zne

W Xiaomi Mi Mix 3 wykorzystano inny pomysł: przedni aparat został schowany między przednim a tylnym panelem, który w dowolnej chwili można wysunąć. Natomiast Oppo w modelu Reno poszło dalej: podobnie jak u Xiaomi aparat także można wysunąć z jego wnętrza, tu postawiono jednak na moduł przypominający płetwę rekina, czy też półotwarte drzwi w samochodzie.

Korzyść? Bezramkowy smartfon.

Oczywiście to tylko kilka przykładów, a urządzeń z wysuwanym aparatem jest znacznie więcej. Producenci zdecydowali się na ten krok z oczywistych względów: pozwala on na uzyskanie realnie bezramkowego smartfona, którego powierzchnia jest znacznie bardziej przyjazna użytkownikowi, niż np. telefon z notchem czy „łezką” (które przeszkadzają np. w trakcie oglądania filmów).

Co ciekawe, w większości przypadków takie rozwiązanie jest bardzo efektowne. Wysuwany aparat w Samsung A80 jest naprawdę widowiskowy, a w Oppo Reno ciekawy stylistycznie. Wymienieni producenci nie zapomnieli o wyjątkowym designie, można bowiem znaleźć smartfony z wysuwanym aparatem, które wyglądają dość… kuriozalnie.

ycipk-3s3zne

Chwilowa moda czy stały trend?

Choć takie urządzenia jak smartfon Samsung Galaxy A80, Mi Mix 3 czy ZenFone 6 z całą pewnością budzą zainteresowanie, nie wydaje się, by miały stanowić trend, który utrzyma się na długo. Pomysł z wysuwanym (i obracanym) aparatem należy rozpatrywać w kategorii pośredniego rozwiązania, które już w ciągu kilku lat prawdopodobnie przestanie być implementowane.

Możemy przypuszczać, że rozwiązanie to zniknie w momencie, w którym producenci będą gotowi do wypuszczenia na rynek smartfonów z aparatami ukrytymi już bezpośrednio pod ekranem urządzenia. Wtedy wysuwane moduły przestaną mieć jakąkolwiek rację bytu i prawdopodobnie staną się jedynie ciekawostką.

Wysuwane aparaty? To wciąż ciekawa propozycja!

ycipk-3s3zne

Mimo że implementowanie do smartfonów wysuwanych aparatów wydaje się rozwiązaniem przejściowym, są to urządzenia warte uwagi. Przede wszystkim oferowane przez nie pełnowymiarowe ekrany, bez żadnych wcięć i kropek, robią duże wrażenie i gwarantują naprawdę duży komfort użytkowania. A przecież to coś, na co użytkownicy czekali od lat!

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3s3zne

ycipk-3s3zne
ycipk-3s3zne