Trwa ładowanie...
d116ss9

Smartfon z holograficznym wyświetlaczem stworzony na Politechnice Gorzowskiej

Polskim naukowcom z Politechniki Gorzowskiej udało się stworzyć holograficzny wyświetlacz, który umieścili w popularnym modelu smartfona. Po niecałym roku pracy, zespół pod przywództwem profesora Jana Piatkowskiego osiągnął coś, nad czym naukowcy z całego świata pracowali od lat!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smartfon z holograficznym wyświetlaczem stworzony na Politechnice Gorzowskiej
d116ss9

(*)

Polskim naukowcom z Politechniki Gorzowskiej udało się stworzyć holograficzny wyświetlacz, który umieścili w popularnym modelu smartfona. Po niecałym roku pracy, zespół pod przywództwem profesora Jana Piątkowskiego osiągnął coś, nad czym naukowcy z całego świata pracowali od lat!

Oczywiście obraz jest jeszcze mocno niedoskonały. Na razie udało się osiągnąć jedynie 8 klatek na sekundę (ludzkie oko potrzebuje ok. 2. klatek, aby uznać obraz za płynny), a wyświetlana zawartość, z powodu ograniczeń technologii, może zajmować przestrzeń maksymalnie 20 cm od anteny (rzutnika) zainstalowanej w telefonie. Skąd naukowcy biorą treść przekazu? Za tę część odpowiedzialny jest zestaw czterech kontrolerów Kinect firmy Microsoft podłączonych do potężnego komputera wyposażonego w kilka jednostek graficznych. Podzespoły muszą obliczać naprawdę skomplikowane wzory dyfrakcyjne, dzięki którym tworzy się jednolity obraz z czterech różnych źródeł.

d116ss9

Polakom udało się nie tylko uzyskać prawdziwy holograficzny obraz, ale także wrażenie dotyku, kiedy zbliżymy do niego dłoń. Jak tego dokonano, tłumaczy szef zespołu badaczy, profesor Piątkowski:

- _ W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że rozwiązanie bazuje na zjawisku różnicowania długości fal. Modyfikacja anteny wbudowanej w smartfon pozwala na poszerzenie spektrum ich emisji. Fale różnej długości zagęszczają elektrony, przez co użytkownik ma wrażenie, że dotyka hologramu. _

Podziel się

(*)

d116ss9

Zespół nie chciał na razie zdradzić, z jakiego modelu smartfona korzystał. Egzemplarz, w którym zainstalowano technologię, musiał zostać zmodyfikowany. Znacznie zwiększono przy tym jego grubość, aby pomieścił odpowiednie podzespoły. Udało nam się ustalić, że jego ekran ma przekątną 4,3 cala i wyświetla obraz o rozdzielczości 1080p.

Naukowcy pracują teraz nad udoskonaleniem technologii i dostosowaniem jej do potrzeb telewizorów. Ich celem jest osiągnięcie płynnego obrazu, który będzie odpowiadał rozdzielczości Full HD dla wyświetlaczy telefonicznych oraz 4. dla paneli w odbiornikach telewizyjnych, przy zachowanych 64 milionach kolorów. Jeśli postępy będą osiągane w dotychczasowym tempie, możemy się spodziewać, że technologia wejdzie do naszych domów w ciągu kilku lat. Już teraz zainteresowanie nią wykazali najwięksi producenci elektroniki na świecie.

(*) Wizualizacja rozwiązania dostarczona przez Politechnikę Gorzowską

Aktualizacja 02/04/2012, 09:38

Jak część z was się pewnie domyśliła, a część podejrzewała, powyższy materiał był naszym żartem Prima Aprilisowym. Aby cała historia była bardziej wiarygodna, wiele redakcji połączyło siły i bardzo podobne materiały mogliście znaleźć w WP.PL, Telepolis, Gazeta.pl i innych.

Sprawdź ceny najlepszych smartfonów w sieci!

Dołącz do nas na Facebooku

d116ss9

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d116ss9

d116ss9