Smarfton w walce z chuliganami na ulicach? Ciekawa aplikacja

Smarfton w walce z chuliganami na ulicach? Ciekawa aplikacja

Smarfton w walce z chuliganami na ulicach? Ciekawa aplikacja
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.08.2012 14:20, aktualizacja: 27.08.2012 14:38

Operacja Chuligan to pierwsza w Polsce zintegrowana kampania społeczna, dotykająca problemu przemocy ulicznej. Głównym bohaterem akcji jest muzyk i artysta Tymon Tymański. Na potrzeby kampanii wcielił się on w rolę resocjalizowanego chuligana.

Operacja Chuligan jest aplikacją na facebooka i smartphony, skierowaną do młodych ludzi. Wystarczy zaadoptować ulicznego chuligana, pobierając aplikację ze strony operacjachuligan.pl i dzięki różnym zadaniom terapeutycznym leczyć go z agresji. Użytkownicy mają do wyboru m.in. taniec, rzeźbę czy sport. Każdy wyleczony chuligan jest głosem sprzeciwu wobec przemocy na ulicach i zostaje zarejestrowany na stronie akcji.

Ta kampania jest bardzo potrzebna, liczymy, że uświadomi ludziom, przynajmniej niektórym, że na polskich ulicach dzieje się coś złego. Coś podobnego miało miejsce w latach 60-tych. Mówię tu np. o kampaniach Johna Lennona, takich jak choćby plakaty „War is Over! (If you want it.)”. Wtedy także ludzie zdali sobie sprawę z tego, że wojna jest bezwzględnym złem i trzeba się jej sprzeciwiać za wszelką cenę –. mówi Tymon Tymański. Agresja jest rezultatem pewnego stanu umysłu, frustracji społeczeństwa, która wynika z sytuacji w naszym kraju. Ale wciąż trzeba z nią walczyć, angażować się we wszystko, co może nas w jakiś sposób uspokoić. Operacja Chuligan ma spuścić powietrze z tego polskiego balonu wypełnionego agresją. Mam nadzieję, że dzięki niej ludzie zrozumieją, że takie zachowania – to żeby dać komuś „z dyńki” czy pastwić się nad młodszymi – są zwyczajnie głupie i żałosne – dodaje.

Statystyki przypadków pobić i innych aktów chuligaństwa w Polsce wciąż znacznie przewyższają średnią europejską. Liczba przestępstw związanych agresją od kilkunastu lat utrzymuje się na podobnym poziomie lub wręcz wrasta. Wg policyjnych statystyk wśród osób do 2. roku życia w 1999 roku było 18929 podejrzanych o udział w bójce lub pobicie. W 2009 liczba ta wzrosła do 21863. Oprócz przemocy fizycznej wciąż poważny problem stanowią akty wandalizmu. W zeszłym roku w samej tylko Warszawie usuwanie ich skutków na przystankach komunikacji miejskiej, które są ulubionym celem chuliganów, kosztowało ok. 2 mln zł.

Aplikacja jest dostępna w Google Play Store (dawnym Android Market) i na stronach organizatora akcji - radia Roxy FM.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)